válkaČeskoslovenskoobjevy

Vzpomínáte na slavné kolo Sobi? Už se zase vrací, ale není pro děti

Mít kolo Sobi z Velamosu Sobotín, to patřilo v 80. letech k bontónu mezi kluky a holkami v socialistickém Československu. Tohle populární kolo měl snad každý, nebo si ho každý aspoň přál mít. Vedle Favorita nejznámější československé kolo se nyní znovu vrací na trh.

Tomáš Chalupa 19. února 2016

Malý, skladný, ideální do města. To je kolo Sobi 20 neboli Sobík. Už to ovšem nemá být záležitost pro děti, ale spíše pro retromilovné hipstery, kteří s ním mohou popojíždět od kavárny ke kavárně. Firma 4freetime group se totiž rozhodla tuhle legendu oprášit, dát jí trochu novější kabát a uvést na trh.

Firma už má na svém kontě povedenou koloběžku Sixteen, se kterou udělala docela díru do světa. Sobíka se rozhodli dva nadšenci Jiří Kuchař a Michal Homola (ti právě tvoří firmu 4freetime group) začít vyrábět, protože poptávka po skladných městských kolech je čím dál větší. Přestože museli změnit pár detailů, stále jde víceméně o věrnou kopii československého kola. Charakteristické pro něj byly zejména vysoká řídítka a otevřený rám. Kolo je prakticky nerozbitné. Brzda je ráfková na zadním kole, typ torpédo. Do prodeje půjde varianta s jedním převodem (tak, jak to mělo socialistické kolo), nebo s převodovkou Shimano se třemi rychlostmi. Barevné varianty jsou čtyři: modrá, zelená, fialová a kovově šedá. Nové Sobi bude stát 7790 korun v jednorychlostní variantě a 9 990 Kč v třírychlostním provedení. Do budoucna se uvažuje o skládací variantě nebo výrobě doplňků, jako je nákupní košík či retro zvonek.

Další články

Zavří­t reklamu