Robot Emil byl v 60. letech velmi oblíbený dětský seriál o popleteném, ale dobromyslném a přátelském robotu Emilovi, kterého nezapomenutelným způsobem ztvárnil Jiří Šašek.

Robot Emil byl v 60. letech velmi oblíbený dětský seriál o popleteném, ale dobromyslném a přátelském robotu Emilovi, kterého nezapomenutelným způsobem ztvárnil Jiří Šašek. | zdroj: csfd.cz


Vzpomínáte? Hrdinou prvního dětského televizního seriálu byl popletený robot Emil

TÉMATA: televize | československo | sci-fi | seriál | 60. léta

user-avatar

Václav Pokorný

16. 12. 2019 | 13:00

Robot Emil byl prvním sci-fi televizním seriálem Československé televize, který spatřil světlo světa na počátku 60. let 20. století. Jednalo se o hraný seriál, kde hlavní humorně pojatou postavou byl roztomilý robot Emílek.

Když v roce 1920 spisovatel Karel Čapek ve svém vědeckofantastickém dramatu RUR (neboli Rosumovi Universální Roboti) poprvé použil slovo robot, ještě netušil, že se toto označení pro stroj, který pracuje za lidi, stane populárním po celém světě. Od té doby jsou robotem označována automatická a mechanická zařízení, včetně nejrůznějších domácích multifunkčních strojů a inteligentních hraček. 

Problematice robotizace se pak věnovali mnozí další autoři vědecko-fantastických knih a filmů a záhy si toto téma našlo cestu i na televizní obrazovky. Pozadu nezůstala ani Československá televize. V roce 1960 vznikl první československý sci-fi seriál Robot Emil, natočený podle scénáře Jiřího Melíška. (Vůbec prvním československým seriálem byla Rodina Bláhová, která měla premiéru 9. prosince 1959). Jednalo se o devítidílnou sérii hraných filmových grotesek s ústřední postavou robotem Emilem, kterému se často nedařilo hned realizovat své vždy nejlepší úmysly. Měl však kolem sebe přátele za světa lidí (Boženku, Mílu a Karla) a zvířátka, se kterými zažíval nespočet humorných příběhů a situací. V každém díle seriálu nakonec vítězí Emilův důvtip a dobrota, se kterou hledá společnou řeč s lidmi. 

Hlavní roli robota Emila hrál Jiří Šašek v legračně pojaté masce. Jeho vynálezce, tvůrce a protihráče mechanika Karla pak ztvárnil herec Antonín Šůra, známý například z filmu Hrátky s čertem, kde hrál postavu anděla Theofila. 

Seriál byl sice velice naivní a i mírně poplatný době svého vzniku, občas zabředával do mírné komunální satiry, ale ve své době byl oblíbený nejen u dětí, ale i mnohých dospělých zejména pro svůj neotřelý naivisticko-recesistický, až parodicky pojatý humor. “Dětem se to tehdy líbilo, bavilo je to a rozesmávalo komicky strojeným chováním robota a hlavně jeho legrační mluvou, jeho zvláštním gustem živit se šroubky, kotlíky a jinými kovovými předměty, jeho naivitou. A nikoho to nezkazilo, spíš naopak, děti se něco dozvěděly o okolním světě. Dnes takový dětský seriál chybí, mnohé večerníčky chtějí jen bavit, a to za každou cenu, často velmi, velmi stupidně,” napsal v komentáři na stránkách Česko-Slovenské filmová databáze nick jménem Una111.

V seriálu účinkoval skoro celý tehdejší soubor divadla Rokoko i s jeho ředitelem Darkem Vostřelem. Na Emilově slávě a popularitě se tak rádi a ochotně přiživili. 

Pořad slavil úspěch i v zahraničí, v roce 1964 na festivalu Prix Jeunesse International v Mnichově získal Výlet robota Emila 2. cenu. 

Populární seriál nakonec dostal v televizi stopku poté, co herci Antonín Šůra a Jitka Frantová emigrovali po srpnových událostech v roce 1968 do zámoří. Divadlo Rokoko bylo v roce 1974 zrušeno a představitel robota Emila, herec Jiří Šašek, byl za probíhající normalizace politicky perzekvován – nesměl vystupovat v televizi ani hrát ve filmu.  

user-avatar

Václav Pokorný

16. 12. 2019 | 13:00

Zavří­t reklamu