válkaČeskoslovenskoobjevy

Plovoucí vesnice mezi stromy: V Paříži roste unikátní stavba

Plovoucí vesnice mezi stromy: V Paříži roste unikátní stavba
Zdroj: fastcoexist.com
+ 3 fotky+ 4 fotky

Plovoucí vesnice uprostřed lesa – tak architekti popisují nový stavební projekt, který se má k životu prodrat v následujících letech. Vyroste v Paříži a jednou z jeho hlavních výhod má být šetrný vztah k životnímu prostředí.

Simona Knotkova 3. března 2016

Z dálky vypadá jako loď. Na vrcholku obří stavby najdete ale malý les a v něm domy, v podstatě takovou vznášející se vesnici, jak ji autoři trefně popisují. Plánovaný komplex doplněný o restaurace či obchody bude navíc fungovat jako most přes dálnici. Obyvatelé periferie se tak snadněji dostanou do centra.

„Vyjdete nahoru, projdete se lesem a vstoupíte pak do svého malého domku se zahrádkou. Budete mít zkrátka úplně normální dům. Rozdílem bude, že budete mít výhled na Eiffelovku,“ říká Manal Rachdi, zakladatel společnosti Oxo Architectes, která společně se Sou Fujimoto stojí za projektem. Návrh na stavbu se stal jedním z vítězných příspěvků posledního ročníku soutěže Réinventer Paris.

Podle Rachdiho bylo cílem vymyslet nový způsob života v Paříži, jenž by hravě skloubil městské prostředí se zelení. Stavba má být maximálně ekologická a pohánět ji bude kombinace sluneční, větrné a geotermální energie. Hotová by mohla být v letech 2021 až 2022.

Související články

Další články

Zavří­t reklamu