válkaČeskoslovenskoobjevy

Vzkřísit zaniklé pravěké tvory: Tajný projekt nacistického „myslivce“ Göringa

Vzkřísit zaniklé pravěké tvory: Tajný projekt nacistického „myslivce“ Göringa
Zdroj: Daily Mail

Nacisté neexperimentovali jen s lidskou rasou, ale také s geny zvířat. Málo se ví o tom, že se snažili zpětně vyšlechtit některé vyhynulé druhy z pravěku, jako například pratura. Doplatit na to však měli Židé, jimž naopak hrozilo v době Třetí říše vyhubení.

Ivanhoe 25. srpna 2014

Nacistům často záleželo na zvířatech více než na lidech. Třetí říše měla ve své době jedny z nejpřísnějších zákonů na ochranu zvířat na světě. Hitler byl známým milovníkem zvířat, kvůli čemuž se stal dokonce vegetariánem. Druhý nejmocnější muž Třetí říše Hermann Göring však šel ještě dál. Rozhodl se vzkřísit vyhynulé sudokopytníky, jako pratura a zubra.

Tihle obrovití přežvýkavci obývali kdysi rozsáhlé oblasti Evropy, ale již od středověku začali vymírat. S ochranou zubrů už začal pruský císař Vilém I., který je zakázal lovit. Od začátku 19. století se volně žijící zubři vyskytovali už jen v Bělověžském pralese na území dnešního Polska a Běloruska, a poslední zubr byl zabit v roce 1919. Poslední pratur uhynul o tři století dříve, v roce 1627 v Polsku, kde mu postavili pomník.

„Když nacisté napadli Sovětský svaz a obsadili Bělověžský prales, okamžitě ho rezervovali pro Göringa, aby měl kam vypouštět zpětně vyšlechtěnou zvěř,“ uvedl docent moderních evropských dějin na univerzitě v Cardiffu Toby Thacker. Jak dodal, kvůli tomuto experimentu byli z oblasti vypuzeni lidé, převážně židovského původu.

Göringovou vášní byl lov di zvěře a dva metry velký pratur s mohutnými rohy pro něj představoval obrovskou výzvu. Těmito divokými a nebezpečnými zvířaty chtěl proto zaplavit rozsáhlé oblasti na východě Evropy.

Zubři v Bělověžském pralese

Ačkoli nacisté už nestihli experiment zrealizovat, o zpětné šlechtění tura se v současné době pokouší nizozemská organizace Tauros foundation. Jako první to již na počátku 20. století zkusil německý zoolog L. Heck, ale výsledek jeho experimentu, tzv. Heckův skot, neodpovídal tak zcela svému předchůdci. Pár kusů takto vyšlechtěné zvěře můžete u nás uvidět v zooparku Chomutov a v oboře u obce Křišťanov na Prachaticku.

Zdroj: Dokument Hitlers Jurassic monters

Další články

Zavří­t reklamu