válkaČeskoslovenskoobjevy

Vzestup, pád a vzkříšení Roberta Downeyho Jr.: z narkomana a vězně nejlépe placeným hercem v Hollywoodu

Vzestup, pád a vzkříšení Roberta Downeyho Jr.: z narkomana a vězně nejlépe placeným hercem v Hollywoodu
Zdroj: im9.eu
+ 18 fotek+ 19 fotek

Do podvědomí filmových diváků se americký herec Robert Downey Jr. nejvíce zapsal rolí komiksového superhrdiny Iron Mana. Produkce tohoto filmového trháku zpočátku váhala, zda herce s tak problémovou minulostí do této role vůbec obsadit. To, že se pro něj rozhodli, se nakonec ukázalo jako správná volba, a pro Downeyho to byla velká výhra. Herec, který se na přelomu nového tisíciletí potácel na dně a drhl připálené pánve ve vězeňské kuchyni, je dnes nejlépe placeným hercem v Hollywoodu. Jen za poslední rok si vydělal 1,97 miliard korun.

blondie 7. října 2015

Mezi postavou excentrického vynálezce a miliardáře Tonyho Starka, který se transformuje v Iron Mana, a jeho filmovým představitelem lze najít pozoruhodné paralely. Stejně jako Stark žije Robert Downey Jr. v Malibu, kde se svou rodinou obývá výstředně vyzdobený ranč za 10 milionů dolarů a chová 12 koní, lamy a jiná zvířata. Vlastní též několik supervozů i soukromé letadlo, doma pak zaměstnává kuchaře, údržbáře a další pomocníky. Není tomu ale tak dávno, kdy málem skončil na ulici jako totální žebrák. Málokterý hollywoodský herec dokázal tak hluboce padnout a zase se zvednout jako právě Robert Downey.

Odmalička hrál v otcových filmech.

Odmalička hrál v otcových filmech.

Hlavním důvodem jeho životních turbulencí byly drogy, které bral prakticky od dětství. Díky svému otci, nezávislému filmaři Robert Downeymu Sr., se od malička pohyboval v uměleckých kruzích mezi opilými a zfetovanými dospělými. Bylo mu teprve šest let, když mu otec nabídl první joint marihuany. Kouření trávy se stalo jakýmsi druhem citového pouta mezi nimi. „Když jsme spolu brali drogy, bylo to jakoby se pokoušel vyjádřit mi lásku jediným způsobem, který uměl,“ vysvětlil herec, jenž na svého otce ale jinak nedá dopustit.

V kultovním filmu Less Than Zero (1987) hrál studenta Juliana, který propadne drogám.

V kultovním filmu Less Than Zero (1987) hrál studenta Juliana, který propadne drogám.

Když Downey v roce 1987 přesvědčivě ztvárnil ve filmu Less Than Zero drogově závislého bohatého mladíka, jehož život se vymkl kontrole, jako by hrál sám sebe. Čím přibývalo úspěchů a filmové slávy, tím se jeho závislosti prohlubovaly a mimo jiné vedly i k rozpadu sedm let trvajícího vztahu s herečkou Sarah Jessicou Parkerovou.

S Jessicou Sarah Parkerovou měli vztah ještě před Sexem ve městě.

S Jessicou Sarah Parkerovou měli vztah ještě před Sexem ve městě.

I přesto jej v roce 1992 sir Richard Attenborough obsazuje do role nejváženějšího filmaře historie ve svém životopisném snímku Chaplin. V témže roce se Downey po šestitýdenní známosti žení s modelkou a zpěvačkou Deborah Falconer, s níž má syna India. Přesto není schopen se zbavit svých závislostí a po celá 90. léta se kvůli tomu potýká se zákonem. Střídavě putuje mezi léčebnami a vězením. Jednou je zatčen nahý a zdrogovaný za volantem, jindy ho seberou ze země ve špinavé uličce. Pod vlivem omamné látky se dostane do sousedova domu a usne na jedné z jeho postelí. V roce 1996 jej kvůli rychlé jízdě zastaví policisté a v autě mu najdou heroin, kokain, crack i naládovanou pistoli .357 Magnum. Z léčebny, kam jej pošlou, uprchne jen ve spodcích. Uteče i poté, co ho umístí do střeženějšího zařízení. V roce 1997 skončí poprvé ve vězení. Tam je přistižen při rvačce s jedním spoluvězněm. Jak známo, terčem šikany ve věznicích se opakovaně stávaly právě celebrity a Downey se tak dvakrát probudil v kalužině své krve. „Nikdy neprozradím ty nejhorší věci, které se mi tam přihodily,“ naznačil při jednom ze svých rozhovorů s novináři.

V poutech jako vězeň

V poutech jako vězeň

Když pak stanul v roce 1999 znovu před soudem, prosil, aby ho neposlali do vězení. „Je to, jako bych měl v ústech pistoli a držel prst na spoušti, a já mám rád chuť červeného bronzu,“ vysvětloval, proč bere drogy. Přesto ho odsoudili ke třem letům vězení, za mřížemi ale nakonec strávil méně než rok.

Už týden po propuštění dostal novou šanci v podobě role Larryho Paula v populárním seriálu Ally McBeal. Získal za ni cenu Zlatý Glóbus, bohužel však práci na seriálu nedokončil, protože mu policie opět našla drogy v hotelovém pokoji a na ulici ho zatkla bosého a zfetovaného.

Znovu před soudem

Znovu před soudem

Jeho první ženě došla tehdy trpělivost a rozvedla se s ním. Také jeho kariéra visela na vlásku. Filmaři si ho netroufali zaměstnat, žádný pojistitel ho totiž nechtěl pojistit. Tehdy mu nabídl pomocnou ruku jeho dlouholetý přítel, herec a režisér Mel Gibson. Osobně se za něj u pojišťovny zaručil a obsadil ho do filmu Zpívající detektiv. Tím mu uvolnil cestu k dalším rolím ve filmech.

S Callistou Flockhartovou v televizním seriálu Ally McBealová

S Callistou Flockhartovou v televizním seriálu Ally McBealová

Při natáčení filmu Gothika v roce 2003 Downey poznal svoji nynější ženu, producentku Susan Levinovou. Právě jí nejvíc vděčí za pozoruhodný obrat ve svém životě. Zamiloval se do ní, ale ona trvala na tom, že si ho nikdy nevezme, pokud se nezbaví nadobro svých závislostí. Poslechl ji a svůj přerod uskutečnil ve velkém stylu jako filmový superhrdina. Zastavil auto na okraji silnice a vyhodil všechny drogy do Pacifiku. Pak nastoupil 12krokovou odvykací kúru, začal cvičit jógu, praktikovat kung-fu a meditovat. Když své závislosti přemohl, bylo mu, jako by se probral ze 20 let trvajícího kómatu. Tvrdí, že od té doby se drog vůbec nedotkl.

V roli Iron Mana

V roli Iron Mana

Jeho filmová kariéra se krátce poté znovu rozběhla a nový rozměr nabrala, když si ho režisér Jon Favreau vybral jako představitele boháče Tonyho Starka do blockbusteru Iron Man. Dal mu dokonce přednost před Tomem Cruisem, který o tuto roli velmi stál. „Našel v Tonym Starkovi hodně vlastních zkušeností,“ zdůvodnil režisér svou volbu.

Po úspěchu filmu se Downey stal jednou z největších hollywoodských hvězd. Svoje postavení zpečetil v roce 2009, kdy po hudebním dramatu Sólista dostal příležitost zahrát si nejznámějšího světového komisaře. Za roli ve snímku Sherlock Holmes byl v roce 2010 odměněn Zlatým Glóbem pro nejlepšího herce. Již tři roky po sobě okupuje příčku nejlépe placeného herce na světě.

Se svou druhou ženou Susan Levinovou má dvě děti a produkují spolu filmy.

Se svou druhou ženou Susan Levinovou má dvě děti a produkují spolu filmy.

Dnes žije rodinným životem, manželka Susan ho i s dětmi – synem Extonem a dcerou Avri – doprovázejí na jeho cestách po světě. Se závislostí se ovšem potýká jeho syn z prvního manželství, 22letý Indio Falconer Downey, který byl loni obviněn z nedovoleného držení drog. Herce to příliš nepřekvapuje. „Zřejmě to zdědil, stejně jako já,“ řekl pro Vanity Fair.

Související články

Další články

Zavří­t reklamu