válkaČeskoslovenskoobjevy

Šílená Sally byla nejslavnější londýnská felčarka, dopadla ovšem neslavně

Šílená Sally byla nejslavnější londýnská felčarka, dopadla ovšem neslavně
Zdroj: Wikimedia Commons

Jmenovala se Sarah Mappová, ale nikdo jí neřekl jinak než Šílená Sally. Felčarka, čarodějnice, ranhojička, říkejme jí jakkoliv. Její příběh je fascinující, dokázala mnohé, vzepřela se otci a dotáhla to daleko. O to větší byl její pád.

Tomáš Chalupa 6. srpna 2021

Její otec byl John Wallin, který byl také váženým doktorem, nebo spíše felčarem v Epsomu. Právě od něj pochytila všechny základní vědomosti. Dokázal narovnat zlomené kosti a dát poraněného člověka jakž takž do pořádku. Nebyl lékař, na to neměl školy ani licenci.

Sarah se svým otcem bojovala, chtěla jít vlastní cestou, což se jí nakonec podařilo. Stala se rovněž ranhojičkou a v podstatě svému otci konkurovala, což rozhodně nebylo jednoduché. Měla i cosi jako svou obchodní značku, říkala si Nakřáplá Sally, jediná ranhojička ve městě. Lidé jí ale spíše přezdívali Šílená Sally, a rozhodně nebyla jedinou ve městě. Ale to už nějak patřilo k podnikání, všechny ty drobné lži a přikrášlení skutečnosti.

Sarah se ale vyšvihla a její služby začali využívat i boháči a honorace z Epsomu. Většina z nich přišla se zlomeninami, které utrpěli při pádech z koně. Ježdění na koni bylo v roce 1735 obvyklou kratochvílí šlechty, ovšem ne každý to uměl, a o pády nebyla nouze. O Sarah se říkalo, že dokáže dát každou kost na správné místo a zařídit, aby srostla.

Sarah bohatla, a tak si mohla dovolit dojíždět i do Londýna za bohatými klienty. V tu dobu se ocitla na vrcholu své slávy. Obyvatelé Epsomu byli zděšení z toho, že by jejich felčarka odešla za lepším do Londýna, a tak jí raději nabídli stálé místo a plat 100 guinejí, pokud se zaváže, že ve městě ještě alespoň rok zůstane. To byl na dívku z chudých poměrů mimořádný úspěch.

Sarah souhlasila, navíc se provdala za Hilla Mappa, takže se chtěla usadit. Moc nedala na řeči, že Mapp si ji bere jen pro její peníze, kterých už v té době měla víc než dost. Jenže zlé jazyky měly pravdu. Nedlouho po svatbě ji Mapp zbil uprostřed noci a zmizel i s jejími úsporami.

A jakoby toho nebylo málo, podnikání začalo jít také z kopce. Ve městě se začali objevovat skuteční doktoři slavných jmen, se školami a certifikáty. Mnozí z nich byli slovutní cizinci. Šílená Sally jim těžko mohla konkurovat. Moc nepomáhalo ani to, že Sarah pila a nebyla zrovna moc příjemná ke svým zákazníkům, když se to řekne kulantně. Začaly se objevovat její karikatury, které ji znázorňovaly jako zlou čarodějnici opírající se o dlouhou kost.

Před úpadkem ji ale vždy zachránilo to, že svému řemeslu rozuměla jako nikdo jiný. Profesního uznání se jí dostalo například od Sira Hanse Sloana z Královské lékařské akademie, který byl jejím pacientem. Jenže ani to nemohlo pomoci, protože Sarah začínala stále více propadat alkoholu, a to jí nakonec zlomilo vaz. Zákazníci zmizeli, zůstal jí jen její dům, ve kterém se zvolna upíjela k smrti. Ta nastala v roce 1737.

Na příběhu Sarah Mappové je zajímavých mnoho věcí. Dokázala uspět v oblasti, kde dominovali muži. Byla mimořádně schopná ve svém oboru, přitom neměla žádné vzdělání. A získala si prominentní klientelu z řad místní smetánky. I proto se zapsala do dějin, protože jinak bychom o ní zřejmě neměli žádné zprávy a zapomnělo by se na ni.

Související články

Další články

Zavří­t reklamu