válkaČeskoslovenskoobjevy

Vzestup a pád antické tógy

Vzestup a pád antické tógy
Zdroj: Wikimedia Commons
+ 7 fotek+ 8 fotek

Tógu mají lidé spojenou s antickým Římem, s nejrůznějšími slavnostmi, orgiemi a bakchanáliemi, ale také s vystoupením v senátu či na fóru. Tento typ svrchního oděvu si však nemohl v Římě obléci jen tak kdokoliv, byl určený pouze mužům s římským občanským právem.

Tomáš Chalupa 21. června 2021

S nošením tógy, jakožto jednoho kusu látky omotaného umně kolem těla, začali už starověcí Řekové. A nejen oni, také Etruskové si oblíbili tento oděv. U těchto národů neměla tóga žádnou společenskou signifikanci, byť u Řeků ji nosili hlavně lidé z pracující třídy.

Římané těmto oděvům začali říkat tógy, v latině tento výraz znamená pokrývka či to, co kryje. V římské historické tradici se říká, že to byl oblíbený šat Romula, zakladatele Říma.  Šlo o kus látky většinou utkané z bílé vlny, dlouhý asi 20 metrů, který byl nastříhán do polokruhů tak, aby se dal dobře obtáčet kolem těla. Držel pohromadě, aniž by musel být spojen nějakými knoflíky. Tóga se stala národním šatem Římanů. Byla znakem dospělosti (chlapec poprvé oblékal tógu až v rámci obřadu uvedení mezi dospělé muže) a příslušnosti k římskému impériu. Tógu nesměli na římském území nosit cizinci a otroci.

Tóga byla vždy v základu bílá, bez nějakých velkých ozdob. Přesto se podle tógy dalo poznat, jaké postavení a moc její nositel má. Šlo především o materiál a pak také způsob, jak byla celá tóga nošena, kolikrát a jak byla omotána kolem těla a nařasena. Způsob nošení tógy byl stejně důležitý předmět při vyučování ve škole jako například řečnictví (rétorika).

Thumbnail # Římané zakazovali kalhoty, nosit je byl znak barbarství
Mohlo by Vás zajímat:

Římané zakazovali kalhoty, nosit je byl znak barbarství

Dnes to zní bizarně, ale tehdejší lidé na první pohled dokázali rozeznat tógu nošenou bohatým patriciem od tógy ševce, který měl krámek na rušné ulici. Navíc členové senátu měli tógy lemované fialovým pruhem. Zajímavé je, že ti, kteří usilovali o posty v senátu, své tógy intenzivně bělili pomocí síry, až byly doslova zářivě bílé. Taková tóga se nazývala toga candida, tedy bílá tóga. Od tohoto slova je také odvozeno dodnes používané slovo kandidát.

Na rozdíl od tuniky, kterou nosili všichni, tógu nosili jen ti, kteří nemuseli pracovat, a oblékali si ji jen, když vycházeli z domu. Pod tógou se většinou nenosilo nic, tedy chodilo se v ní „naostro“.  Ženy tógu nosit nesměly, pokud by se v tóze objevily na ulici, druzí by je měli za prostitutky.

Thumbnail # Řezníci v Egyptě chodili v botách na vysokých podpatcích, používali je i perští jezdci
Mohlo by Vás zajímat:

Řezníci v Egyptě chodili v botách na vysokých podpatcích, používali je i perští jezdci

Tógy se nosily celoročně, což nevadilo v teplé měsíce, přesto byly chvíle, kdy jedna tóga nemohla stačit. Například římský dějepisec Suetonius napsal, že císař Augustus měl na sobě čtyři tógy a ponožky, omotávky nohy i hrudi, aby se udržel v teple v období obzvláště chladné zimy.

Tógy začaly později střídat roucha, která nosili nejdříve příslušníci nižších vrstev a také vojáci. Tyto obleky jim totiž dávaly větší svobodu pohybu, což právě vojáci oceňovali nejvíce. Ostatní civilisté zase vítali mnohem nižší cenu. V období nastupujícího středověku byly pak tógy zcela vytlačeny jinými typy oblečení.

V současnosti je improvizovaná tóga (obvykle z prostěradla) velmi oblíbený maškarní převlek, který se užívá na vysokoškolských večírcích v USA, odkud se tento zvyk šíří po světě.

Související články

Další články

Zavří­t reklamu