válkaČeskoslovenskoobjevy

Vzducholoď R34 jako první přelétla Atlantik

Vzducholoď R34 jako první přelétla Atlantik
Zdroj: theengineer.co.uk

Na počátku první světové války si britská armáda objednala flotilu vzducholodí pro bojové účely. Byla mezi nimi i vzducholoď R34 o délce dvou fotbalových hřišť. Stála 350 tisíc liber a byla dostavěna až po válce. Armáda ji tedy předala ministerstvu letectví.

Tomáš Chalupa 2. července 2019

R34 byla tzv. ztužená vzducholoď o délce 196 m. Vycházela z konstrukce německého zepelínu L 33. Byla poháněna pěti motory Sunbeam Maori IV. Dne 2. července 1919 vyletěla ze skotského East Fortune, aby překonala Atlantik. Velitelem letu byl major Herbert Scott. Na palubě byl i komodor Edward Maitland, expert na vzducholodě z ministerstva letectví.

Let rozhodně neprobíhal bez problémů. Vodík v těle vzducholodě se ve výšce rozpínal a bylo potřeba část jej vypustit. Kvůli tomu ale zase musela letět R34 se zdviženou přídí, což zase snižovalo rychlost a nebezpečně zvyšovalo spotřebu pohonných hmot.

Po dvou dnech letu se dostala R34 až k pobřeží Newfoundlandu, kde zápolila celý den se silným protivětrem. Nakonec se jí podařilo přistát na letišti Roosevelt Field na Long Islandu. Její let trval 108 hodin a 12 minut. Při přistání měla palivo údajně už jen na 40 minut letu.

Přes poměrně komplikovaný a dramatický let britské noviny psaly o „ohromujícím úspěchu britského letectví“ a že „během letu se nic zvláštního nestalo“. Zpáteční cestu díky příznivému větru zvládla R34 za 75 hodin a 3 minuty, když přistála na letišti v Pulhamu v hrabství Norfolk. Stala se tak druhým vzdušným plavidlem v historii, které podniklo zpáteční let přes Atlantik.

Další články

Zavří­t reklamu