válkaČeskoslovenskoobjevy

Vzduch v Indii je díky koronaviru čistější, a nejen tam

Vzduch v Indii je díky koronaviru čistější, a nejen tam
Zdroj: boredpanda.com
+ 4 fotky+ 5 fotek

Nové Díllí, Bombaj a desítky dalších indických měst se po většinu roku topí v hustém smogu. Spatřit modré nebe je pro místní obyvatele prakticky nemožné a není náhodou, že hned 21 indických měst okupuje přední místa v žebříčku 30 nejznečištěnějších měst světa. Koronavirus a s ním spojená omezení způsobily v Indii radikální zlepšení ovzduší.

Tomáš Chalupa 12. dubna 2020

Indie jako mnoho jiných zemí přistoupila k celkovému uzavření země, jako zažíváme i zde v České republice. Díky tomu se ale radikálně zlepšilo místní ovzduší, a to o neuvěřitelných 71 procent. Stojí doprava, lidé zůstávají doma, většina továren je zavřených, takže ovzduší se vyčistilo od všudypřítomného smogu.

„Neviděl jsem modré nebe za posledních deset let,“ říká Pande Lavakare z indické environmentální organizace. Přestože je dalek toho, aby příchod koronaviru vítal, je podle něj jasné, že tato krize má i své pozitivní aspekty.

Podobné změny jsou ostatně hlášeny z mnoha míst planety. V době vrcholící krize se výrazně zlepšilo ovzduší také v Číně, v Benátkách zase došlo k velkému pročištění místních kalných vod, do kterých se dokonce vrátily rybky (nikoliv ovšem delfíni, jak nesprávně informovala některá média). Pro svět je tak koronavirus svým způsobem i šance alespoň dočasně snížit emise a celkovou úroveň znečištění. Otázka je, k jakému modelu existence se vrátíme, až celá koronavirová epidemie skončí. Pokud to bude stejné, jako před ní, pak jsme zřejmě propásli velkou a možná poslední šanci zachránit planetu před mnohem horším nebezpečím, než je koronavirus.

Související články

Další články

Zavří­t reklamu