válkaČeskoslovenskoobjevy

Vzdálená černá díra září každých 9 hodin a nikdo neví proč

Vzdálená černá díra září každých 9 hodin a nikdo neví proč
Zdroj: Wikimedia Commons

V centru galaxie GSN 069 vzdálené 250 milionů světelných let od Země se nachází černá díra, jakou astronomové doposud nikdy neviděli. Každých 9 hodin vysílá k Zemi svazek záření, což je naprosto neobvyklé.

Tomáš Chalupa 27. dubna 2021

Černá díra je nepochybně aktivní, takže pohlcuje hmotu kolem sebe a vysílá do okolí záření. To je v pořádku a není na tom nic divného. Ale v roce 2018 astronomové z Evropské vesmírné agentury zjistili za pomocí teleskopu XMM-Newton, že každých 9 hodin září černá díra stokrát silněji, než je u ní jinak běžné. V podstatě bliká.

„Je to něco nečekaného. Velké černé díry blikotají jako plamínek svíčky, ale opakující se změny jako u GSN 69 jsou naprosto nové,“ říká astronom Giovanni Miniutti. Astronomové zatím nemají pro tento jev žádné vysvětlení. Domnívají se, že příčinou bude nějaký druh nestability na okraji černé díry, možná něco přímo na okraji horizontu událostí je příčinou tohoto nevídaného blikání. Možná by to mohla způsobovat další černá díra někde v okolí, ale to jsou vše jen dohady.

Miutti upozorňuje, že to není úplně první případ, kdy se astronomové s něčím podobným setkali. V minulosti už bylo nalezeno několik černých děr, které rovněž „blikaly“. Ale ani u nich se nepodařilo příčinu určit. Lze se tedy domnívat, že může jít o nějaký jev, který mají všechny případy společný.

Související články

Další články

Zavří­t reklamu