Zlatý sluneční disk z rané doby bronzové byl nalezen poblíž proslulého menhirového komplexu Stonehenge.

Zlatý sluneční disk z rané doby bronzové byl nalezen poblíž proslulého menhirového komplexu Stonehenge. | zdroj: www.wiltshiretimes.co.uk


Vzácný sluneční disk ze Stonehenge poprvé zazářil na veřejnosti

TÉMATA: stonehenge | kult slunce | letní slunovrat | doba bronzová

user-avatar

Irena Gruberová

23. 06. 2015 | 09:30

U příležitosti letošního letního slunovratu Wiltshirské muzeum v Anglii poprvé vystavilo sluneční disk z rané doby bronzové, který byl vyroben brzy poté, co neznámí stavitelé vztyčili kamenné bloky v legendárním Stonehenge.

Vzácný, 4 400 let starý předmět byl objeven v roce 1947 v pohřební mohyle ve vesnici Monkton Farleigh, vzdálené jen dvacet mil od Stonehenge. Kromě zlatého disku se v mohyle našly tělesné ostatky neznámého muže, hroty šípů z pazourku a keramická nádoba.

Majitel pozemku, kde byly tyto artefakty objeveny, ještě donedávna držel sluneční disk v soukromém vlastnictví a až teprve nedávno se jej rozhodl věnovat Wilthshirskému muzeu. Muzeum zlatý kotouč ošetřilo a rozhodlo se jej poprvé představit veřejnosti u příležitosti letního slunovratu, který letos připadl na 21. června.

Kult slunce ve Stonehenge přetrvává. Každoročně tu lidé oslavují letní i zimní slunovrat.

„Je to jeden z pouhých šesti slunečních disků, které kdy byly nalezeny a jeden z vůbec nejstarších kovových předmětů nalezených v Británii,“ uvedlo muzeum v tiskovém prohlášení. „Vyroben byl 2400 let před Kristem, tedy brzy poté, co byly vztyčeny sarsenské kameny ve Stonehenge, a podle všeho představuje slunce,“ stojí dále v prohlášení.

Sluneční disk je velký jen jako menší mince a tvoří jej reliéfní plát zlata s křížem uprostřed kruhu a malými dolíčky po obvodu. Dvě vyvrtané dírky zřejmě sloužily k přišití ozdoby na oděv nebo pokrývku hlavy.

Záhadný zlatý kosočtverec z hrobu stonehengského krále

Sluneční kotouč není jedinou ukázkou zlatnického umění z této éry. V roce 1808 objevil archeolog William Cunnington šperky takzvaného stonehengského krále. Nacházely se v prostorné pohřební mohyle z doby bronzové jen půl míle od Stonehenge, v místě, které se dnes nazývá Bush Barrow. Pohřební výbava obsahovala mimo jiné nádhernou zlatou sponu ve tvaru kosočtverce a bohatě zdobenou dýku. Preciznost a dokonalost, s jako byly šperky stonhengského krále zhotoveny, svědčí o neobyčejné zručnosti, sofistikovaných pracovních nástrojích i solidní znalosti geometrie v této tak vzdálené době, až jsou výrobky někdy označovány za dílo bohů. K čemu zlatý kosočtverec sloužil, zůstává záhadou, někteří se domnívají, že šlo o astronomický nástroj.

user-avatar

Irena Gruberová

23. 06. 2015 | 09:30

Zavří­t reklamu