válkaČeskoslovenskoobjevy

Vzácný druh albatrosa v ohrožení. Zaživa ho požírají kolonie myší

Vzácný druh albatrosa v ohrožení. Zaživa ho požírají kolonie myší
Zdroj: Royal Society for the Protection of Birds

Nejenom člověk svou činností ohrožuje vzácné živočišné druhy. Na Goughově ostrově se ochránci přírody musí potýkat s hlodavci, kteří zmenšují řady kriticky ohroženého albatrosa tristanského.

Simona Knotkova 12. května 2021

Albatros tristanský je kriticky ohrožený druh mořského ptáka, který se vyskytuje zejména na ostrovech jižního Atlantského oceánu. Za jeho brzkým vyhynutím by mohl stát živočišný druh, kterého se na Zemi naopak vyskytuje v přemnoženém počtu.

Jak informovali výzkumníci z britské Královské společnosti pro ochranu ptáků, na ohrožený druh pravidelně útočí myši. Hlodavci soustředění ve větších skupinách přitom nenapadají jenom bezbranná mláďata, které zaživa požírají, ale neostýchají se útočit ani na dospělé ptáky, kterým působí mnohdy fatální zranění. Tato slova dokládají záběry z bezpečnostních kamer.

„Více než deset let víme, že myši na Goughově ostrově napadají a zabíjejí mláďata mořských ptáků. Už tento fakt vzbuzuje velké obavy, kromě toho ale dochází také k útokům na dospělé jedince, kteří za svůj život vyprodukují tucty potomků. To by mohlo devastujícím způsobem ovlivnit šance na přežití těchto dlouho žijících mořských ptáků. Vývoj situace je děsivý a tito něžní obři by mohli vymizet ještě rychleji, než jsme předpokládali,“ sdělil ve svém prohlášení terénní pracovník z Goughova ostrova Chris Jones.

Už dříve se ochráncům přírody podařilo natočit myší útoky na hnízda na Midwayských ostrovech. Nyní je to ale poprvé, co skrytá kamera zaznamenala také výpady vůči dospělým ptákům. Myši přitom nejsou původními obyvateli atlantských ostrovů. Do oblasti je v 19. století zavlekli námořníci, kteří na ostrovech kotvili. Přizpůsobivý hlodavec si hravě zvykl na nové prostředí a brzy několikanásobně navýšil své řady. Situace na Goughově ostrově je natolik kritická, že vědci mají pro tento rok v plánu všechny myši vyhubit.

Ostrov, který je součástí Britského zámořského území, je domovem pro více než deset milionů ptáků. Pouhé cca dvě tisícovky jsou ale zástupci albatrose tristanského.

Související články

Další články

Zavří­t reklamu