válkaČeskoslovenskoobjevy

Vzácnou pečeť se sfingou našli studenti v místech bájného přístavu

Vzácnou pečeť se sfingou našli studenti v místech bájného přístavu
Zdroj: twitter

Sfinga je sice symbolem Egypta, ale artefakty s tímto ikonickým tvorem se vyráběly ve starověku také v Izraeli, Řecku, Persii a Indii. Vzácný prsten s pečetí s vyobrazením sfingy byl nalezen nedávno v Pattanamu v indickém státě Kerala. Vědci tvrdí, že patřil římskému císaři Augustovi a do Indie se musel dostat po moři, což otevírá další otázky.

Tomáš Chalupa 23. května 2021

Nalezený prsten se nápadně podobá tomu, který nosil první římský císař Augustus před zhruba 2000 lety. Jak se ale dostal do ospalé indické vesničky Pattanamu?

O Pattanamu se už dlouho vedou debaty, že by mohl být legendárním přístavem Muziris, o němž se zmiňují starořecké, starořímské i staroindické prameny. Z těchto pramenů víme, že Muziris byl ve starověku vzkvétajícím obchodním centrem a zprostředkovával kontakty s Persií, Blízkým východem, ale také Středozemím a Severní Afrikou. Pokud byla v Pattanamu nalezena římská pečeť se sfingou, mohl by to být důkaz, že Pattanam byl skutečně Muziris.

Thumbnail # V Sherwoodském lese našel amatér středověký prsten se safírem
Mohlo by Vás zajímat:

V Sherwoodském lese našel amatér středověký prsten se safírem

Vědci specializující se na starořímské umění potvrdili, že pečetní prsten patřil prvnímu římskému císaři Augustovi. Styl tohoto klenotu a řezbářské techniky tomu odpovídají. Přinesl si ho s sebou do Pattanamu jeden z obchodníků nebo snad císařův vyslanec? Nebo byl prsten vyroben v samotném Pattanamu, zejména proto, že existují důkazy o tom, že zde lidé zpracovávali drahé kameny, jako je achát, ametyst, beryl, karneol, rohovec, granát, onyx, křemen a topaz?

Prsten vyrobený z pruhovaného achátu našla při vykopávkách dvojice studentů, kteří na místě pracovali jako dobrovolníci. Musel to být pro ně zajímavý pocit najít jeden ze zásadních artefaktů týkajících se hledání přístavu Muziris. Není to jediný nález, který na existenci přístavu ukazuje, už dříve zde byly nalezeny střepy z římských amfor, mince a další předměty ze Středozemí. Rovněž byly objeveny zbytky přístavního mola a přístavní sloupy.

Přestože se zdají být tyto artefakty jasným důkazem, že se v Pattanamu nacházel bájný Muziris, existují i názory, že to je všechno jinak. Například hned trojice indických historiků vyjádřila názor, že Muziris v Pattanamu nebyl, ale že se zde vyskytovala malá kolonie lidí ze západu, konkrétně ze Středozemí. Ti samozřejmě měli kontakty se svou domovinou, připlouvaly sem občas i lodě, ale rozhodně nemělo osídlení parametry velkého rušného přístavu. Poukazují na to, že o žádném velkém přístavu v Pattanamu se nezmiňují historické prameny. Pokud Muziris někde existoval, bylo to někde jinde. Dohady o existenci Muzirisu tak zřejmě neutichnou ani po nálezu římského prstenu.

Další články

Zavří­t reklamu