válkaČeskoslovenskoobjevy

Vzácnému druhu ptáka hrozí vyhynutí, ztrácí schopnost zpívat

Vzácnému druhu ptáka hrozí vyhynutí, ztrácí schopnost zpívat
Zdroj: Wikimedia Commons

Medosavky žlutočerné byly kdysi na australském kontinentu velmi běžní ptáci, dnes jsou ale na pokraji vyhubení. Vědci se domnívají, že existuje zřejmě posledních 300 jedinců tohoto druhu. K jejich obtížné situaci významně přispívá fakt, že ptáci jaksi zapomněli, jak zpívat, a bez zpěvu si nenajdou partnerku.

Tomáš Chalupa 28. března 2021

Pro medosavky je jejich píseň zásadní, což ostatně platí o všech zpěvných ptácích. Díky písni si sameček hledá partnerku a ta k němu přiletí a mohou se pářit. Jenže zatímco jiné druhy ptáků mají své vlastní písně, medosavky podle ornitologů tu svoji ztrácejí. Všimli si toho, že samci medosavky zpívají písně podobné písním jiných druhů ptáků. Nejprve se domnívali, že jde o nějaký druh mimikry nebo že jde snad o náhodu. Ale nakonec se našlo vysvětlení. Počet medosavky klesl natolik, že se mladí ptáci nemají kde naučit píseň svého druhu. Nejsou obklopeni dostatečným počtem dalších medosavek, aby se od nich píseň naučili, takže začali kopírovat písně jiných druhů. Je to stejné jako u lidí, kde se malé dítě učí mluvit nápodobou řeči dospělých. Kde ale dospělí chybí, tam se mládě nemá co naučit.

Thumbnail # Nizozemci nutí ptáky zpívat, je z toho kontroverzní sport
Mohlo by Vás zajímat:

Nizozemci nutí ptáky zpívat, je z toho kontroverzní sport

Problém je, že tato strategie ovšem ptákům nepřináší kýžený výsledek. Imitací písní jiných druhů totiž nedokážou k sobě přivábit samičku. A to je velký problém, protože se tím dále zvyšuje riziko vyhynutí tohoto již tak dost ohroženého druhu. Samičky reagují pouze na „správnou“ píseň, takže mladí samci jsou bez šance na páření. Mláďata medosavek se také učí písně až v pozdějším věku. Na hnízdě své rodiče zpravidla vůbec neslyší zpívat, protože dospělci se chovají tiše, aby nepřilákali pozornost predátorů. Když mládě opustí hnízdo, rodiče už s ním nejsou. Plocha, na které medosavky žijí, je obrovská, zhruba desetkrát větší než Velká Británie. Najít zde dalšího jedince svého druhu je velmi obtížné, je to jako hledání jehly v kupce sena. Vědci proto plánují, že se budou snažit medosavky chované v zajetí naučit zpívat tak, že je dají do společných voliér s dospělci. Jestli se podaří druh zachránit před vyhynutím, je ale krajně nejisté.

Související články

Další články

Zavří­t reklamu