válkaČeskoslovenskoobjevy

Vzácné plemeno drůbeže má černé dokonce maso a kosti. Jak je to možné?

Vzácné plemeno drůbeže má černé dokonce maso a kosti. Jak je to možné?
Zdroj: Wikimedia Commons
+ 1 fotka+ 2 fotky

V Indonésii chovají vzácné drůbeží plemeno, které je černé od hřebínku na hlavě až k drápům. Má černé i maso, kosti a všechny vnitřnosti. Jen krev není černá, byť má velmi tmavý odstín. Za svou neobvyklou barvu vděčí toto zvíře nikoli šlechtitelským experimentům, nýbrž genetické mutaci zvané fibromelanóza.

Markéta Oderská 5. dubna 2021

Před čtyřmi lety si mezinárodní tým švédských, amerických a čínských vědců dal tu práci, aby zjistil, co způsobuje, že tento druh drůbeže má černou nejen kůži a peří, ale i veškeré vnitřnosti, kosti a svaly. Ukázalo se, že to má na svědomí genetická mutace zvaná fibromelanóza, která už v raných fázích vývoje kuřete postihuje pigmentové buňky. Ty produkují nadměrné množství melaninu, který se ukládá i do vnitřních tkání. Vědci objevili, že v kůži černé drůbeže se desetkrát více než u běžné drůbeže projevuje gen zvaný endothelian-3 (EDN3), jenž ovlivňuje regulaci pigmentu.

Kuře je černé i uvnitř.

Kuře je černé i uvnitř.

Na indonéském ostrově Jáva má plemeno černé drůbeže, které Indonésané nazývají Ayam Cemani (ayam je kuře, cemani značí kompletně černé) dlouhou historii. Dříve si ho mohly dovolit chovat jen bohaté a vládnoucí vrstvy společnosti. Pro Indonésany je toto kuře něčím víc než pouhou potravou. Věří, že má kouzelnou moc a lidem přináší štěstí. Už po staletí se tak černá drůbež těší zvláštnímu statusu a je součástí starých rituálů, které sahají ještě do předislámské éry, tedy minimálně do 12. století. „V tradiční jávské kultuře obývají svět duchové, dobří i zlí, kteří mohou použít svou nadpřirozenou moc k tomu, aby pomohli lidem získat sílu, věhlas a zdraví. Z toho důvodu jim lidé přinášejí černou drůbež jako oběť, neboť duchové její maso i krev milují,“ vysvětluje doktrorandka Veronika Kusumayati, která pochází z Jávy, ale nyní působí na Harvardově univerzitě.

Rozdíl mezi černým a normálním kuřetem je zřetelný.

Rozdíl mezi černým a normálním kuřetem je zřetelný.

Sehnat kuře Cemani na trhu není i dnes běžnou záležitostí. Ne náhodou se mu občas přezdívá „Lamborghini mezi kuřaty“. Za jeden kus zaplatíte až 2 500 dolarů, tedy více než 60 tisíc Kč! Jde tedy o exkluzivní a drahou pochoutku.

Související články

Další články

Zavří­t reklamu