Místo desky dům pro vnučku – bývalý kolega Beatles se rozhodl po půlstoletí prodat vzácnou desku z roku 1962.

Místo desky dům pro vnučku – bývalý kolega Beatles se rozhodl po půlstoletí prodat vzácnou desku z roku 1962. | zdroj: Los 60 Principales


Vzácná deska Beatles ležela půl století na půdě. Majitelova vnučka si za ni chce koupit dům

TÉMATA: hudba | rokenrol | rock | hudební skupiny | beatles

user-avatar

Blondie

29. 02. 2016 | 15:00

Ke svatému grálu přirovnávají britská média malou desku Beatles z roku 1962, která více než 50 let ležela ukrytá na půdě. Koncem března půjde do aukce za vyvolávací cenu 300 000 korun. Očekává se však, že její prodej vynese majiteli mnohem větší částku.

Nahrávka obsahuje dvě písně – Till There Was You od Paula McCartneyho a Hello Little Girl, která je připisována Johnu Lennonovi. Jde o acetátovou desku s otáčkami 78 RPM, která byla vylisována v londýnské firmě HMV v roce 1962. Producenta George Martina měla tato pracovní nahrávka přesvědčit, aby se začínající kapelou z Liverpoolu uzavřel nahrávací smlouvu. Martina demosnímky sice moc nenadchly, nicméně vyvolaly jeho zájem. Nedlouho poté Beatles u nahrávací společnosti EMI vydali svůj první SP singl s názvem Love Me Do – a zbytek už je historie.

Unikátní acetátová deska je jediná svého druhu a jejím dosavadním majitelem je 74letý liverpoolský klávesista Les Maguire ze skupiny Gerry & the Pacemakers, která se v roce 1961 načas spojila s Beatles a společně s nimi utvořila těleso nazvané 'Beatmakers'. Maguire desku získal poté, co ji George Martin vrátil manažeru Beatles, Brianu Epsteinovi.

„Nikdy jsem nebyl velkým fanouškem sběratelství, ale lidem se to líbí. Pro mě to nemá žádný smysl, tak jsem ji dal vnučce, která doufá, že si koupí dům,“ řekl bývalý muzikant, u nějž vzácnost ležela asi padesát let. Pro sběratele ovšem představuje doslova svatý grál.

Acetátová deska od Beatles z roku 1962.

Znalec Beatles Mark Lewisohn napsal, že unikátnost desky, která prakticky odstartovala kariéru Beatles, je ještě posílena vlastnoručními popisky Briana Epsteina.

Acetátové desky jsou obecně vzácné tím, že od každého alba existuje pouze jeden kus. Memorabilie od Beatles navíc patří dlouhodobě mezi nejvyhledávanější sběratelské kousky. Minulý rok byla Lennonova gibsonka vydražena za 1,7 milionů dolarů a minulý týden se na aukci v Dallasu prodal Lennonův pramínek vlasů, které si musel ostříhat před natáčením filmu, za 24 000 dolarů. 

user-avatar

Blondie

29. 02. 2016 | 15:00

Zavří­t reklamu