válkaČeskoslovenskoobjevy

Výzkumníci našli v sicilské jeskyni pozůstatky nejstaršího italského vína. Jak asi chutná?

Výzkumníci našli v sicilské jeskyni pozůstatky nejstaršího italského vína. Jak asi chutná?
Zdroj: smithsonianmag.com

Na Sicílii se našly důkazy, že víno se v Itálii vyrábělo už 3000 let před Kristem. Vědci, kteří důkazy našli, byli z nálezu v šoku, protože by to znamenalo přepsání doposud známých předpokladů o tom, kdy se vlastně v Itálii začalo vinařit.

Tomáš Chalupa 8. září 2017

Italové umí dělat víno, protože se této činnosti věnují už celá staletí. Nebo vlastně tisíciletí, jak ukazuje nález z jeskyně v hoře Monte Kronio na Sicílii. Vědci zde našli v roce 2012 prastaré nádoby, ve kterých byla mikroskopická rezidua vinných hroznů. Byly tedy nepochybně používány k výrobě vína. Molekulární analýza potvrdila, že na dně nádob bylo skutečně víno. Znamená to, že tím padají předchozí analýzy a úvahy, které datovaly počátek produkce vína nejdříve někam do 11. století před Kristem. Vinařství zjevně kvetlo v oblasti Říma mnohem dříve.

V Evropě byly nejstarší stopy po víně nalezeny v Arménii v jeskyni poblíž vesnice Areni. Karbonová analýza je datovala do 4. století před Kristem. Nejstarší víno v Itálii pak bylo nalezeno na Sardinii a bylo staré 3000 let. V Číně mají pozůstatky vína staré 9000 let a v Iránu 7200 let. Ve Francii, jinak vinařské velmoci, se překvapivě našlo nejstarší víno pouze z roku 425 před Kristem. Každopádně víno je s člověkem už celá tisíciletí a nezdá se, že by se na tom mělo něco v budoucnu měnit. Bohužel vědci nám neřeknou, jak toto prastaré víno chutnalo. Jistě by bylo zajímavé ho okoštovat, co myslíte?

Související články

Další články

Zavří­t reklamu