válkaČeskoslovenskoobjevy

Výzkum potvrdil to, co jste si už možná mysleli – většina šéfů je narcistická

Výzkum potvrdil to, co jste si už možná mysleli – většina šéfů je narcistická
Zdroj: Pexels
+ 5 fotek+ 6 fotek

Čím arogantnější a do sebe zahleděnější jedinec, tím větší šance, že se prodere až na vrchol kariérního žebříčku. Italská studie potvrdila nepřekvapivou skutečnost - vedoucí pozice jsou plné narcistů.

Simona Knotkova 19. února 2021

Dvojice italských badatelek zkoumala vzorek 172 výkonných ředitelů. Zjistila, že ti vedoucí pracovníci, u kterých byla objevena větší míra pěti narcistických osobnostních rysů (extroverze, přehnaná sebedůvěra, dominance, sebeúcta a autoritářství), měli větší pravděpodobnost, že se stanou řediteli.

Thumbnail # Studie odhalila nepřekvapivou skutečnost: Narcisté nedokážou přiznat chybu
Mohlo by Vás zajímat:

Studie odhalila nepřekvapivou skutečnost: Narcisté nedokážou přiznat chybu

Tento vztah byl natolik úzký, že stačilo mírnější zvednutí narcistických hodnot, a pravděpodobnost povýšení stoupla až o 29 % ve srovnání s jedinci, kteří vykazovali jen průměrné hodnoty narcismu. Závěry této studie asi nejsou pro mnoho lidí překvapující. Podle výzkumných vědkyň to však pro firmy samotné neznačí nic dobrého.

Naše výsledky jsou poněkud znepokojující. Ve skutečnosti naznačují, že organizace a správní rady upřednostňují do klíčových vedoucích pozic narcistické jedince. Narcismus je považován za temnou lidskou vlastnost a lidé, kteří se vyznačují vyššími hladinami narcismu, představují pro firmu riziko v podobě finančních zločinů, menší ochoty spolupracovat a dalších nebezpečí,“ říkají psycholožky Paola Rovelli a Camilla Firnis.

Podle dřívějších studií provází narcistické ředitele nešvary, jako je nerovnoměrné odměňování podřízených, nízká pracovní spokojenost zaměstnanců nebo nedostatek komunikace na pracovišti.

Thumbnail # Máte ve svém okolí zlé jedince? Odhalte je pomocí 9 osobnostních znaků
Mohlo by Vás zajímat:

Máte ve svém okolí zlé jedince? Odhalte je pomocí 9 osobnostních znaků

Když se narcisté dostanou k moci, své postavení si upevňují tím, že vyhazují každého, kdo jim vstoupí do cesty. Na jejich pracovišti přibývá patolízalů a oportunistů, které dopředu vedou vlastní zájmy a malé zábrany. Výsledkem je nulová týmová práce a nízká integrita. Toto chování jsme vypozorovali mezi několika technologickými firmami v Silicon Valley,“ objasňuje problematiku psycholog Charles O’Reilly ze Stanfordovy univerzity.

Klinický narcismus nejspíše vzniká už v raném dětství a pokračuje s člověkem do dospělosti. Italská studie ale počítá i s teorií, že u některých jedinců se narcistická povaha může rozvinout teprve po dobytí vysoké a prestižní pozice.

Související články

Další články

Zavří­t reklamu