Na každém šprochu, pravdy trochu... Ještě nebezpečnější ale je bezhlavě věřit všemu, co nám internet tvrdí.

Na každém šprochu, pravdy trochu... Ještě nebezpečnější ale je bezhlavě věřit všemu, co nám internet tvrdí. | zdroj: mysteriousuniverse.org


Výzkum odhalil, že konspiračním teoriím věří hlavně osamělí a z kolektivu vyloučení lidé

TÉMATA: konspirační teorie

user-avatar

Simona Knotková

7. 05. 2017 | 10:00

Dvojčata zničila řízená demolice, dennodenně nás pomalu zabíjí chemtrails a celý svět je ovládán ilumináty – to jsou jen některé z populárních konspiračních teorií. Jak je možné, že někteří i ty nejdivočejší internetové povídačky berou za svatou pravdu a jiní se jejich čtením jenom baví? To se pokoušeli zjistit psychologové z Princetonské univerzity.

Během experimentu vědci nejprve požádali účastníky, aby napsali o svém zážitku, během něhož se cítili vyloučení svým blízkým přítelem. Poté měli hodnotit několik tvrzení na základě toho, jak moc se s nimi ztotožňují. Nakonec ještě hodnotili, na kolik věří některým konspiračním teoriím.

Výsledek studie jednoznačně ukázal, že konspiracím věří především sociálně vyloučení a osamělí jedinci.

"Ti, kteří se nachází na okraji společnosti, hledají důvod tohoto vyloučení ve svém životě. Může je to dovést až k uvěření v konspirace," stojí ve studii.

Porozumění původu takového chování by se podle vědců mohlo stát nástrojem, jak proti bezhlavé víře v konspirační teorie bojovat.

user-avatar

Simona Knotková

7. 05. 2017 | 10:00

Zavří­t reklamu