válkaČeskoslovenskoobjevy

Vyvíjel biologické zbraně, pak na něm zkoušeli drogy a nakonec ho CIA vyhodila z okna

Vyvíjel biologické zbraně, pak na něm zkoušeli drogy a nakonec ho CIA vyhodila z okna
Zdroj: Wikicommons

Frank Olson byl přední odborník v oblasti biochemie. Pracoval na utajených vládních programech pro CIA. Jednoho dne vyskočil z desátého patra v hotelu Statler v New Yorku. Jeho rodina rozjela pátrání a zjistila šokující pravdu.

Tomáš Chalupa 3. září 2014

Ani Olsonova rodina neměla ponětí, čím se Frank na počátku padesátých let zabýval. Věděli, že sloužil ve Fort Detricku, ale netušili, že byl šéfem tajné sekce základny, kde probíhal přísně utajovaný vývoj chemických a biologických zbraní. Olson také měl možnost cestovat na útraty CIA po celém světě a na své poslední se prý účastnil experimentů na lidech, při kterých docházelo k úmrtím. „Buď mě vyhoďte, nebo končím sám,“ řekl svým šéfům krajně rozrušený Olsen po návratu. Tím si zřejmě zpečetil svůj vlastní osud.

MK Ultra

MK Ultra

USA totiž v té době provozovaly supertajný a ilegální program MK Ultra, jehož cílem bylo ovládnout lidskou mysl. Zkoušely se postupně drogy, hypnóza, elektrošoky, radiové vlny a implantáty. CIA chtěla vytvořit dokonale ovladatelné lidské bytosti, kteří mohli provádět vraždy nebo sebevražedné útoky. Olsonova soukromá vzpoura přišla zrovna v době, kdy v rámci MK Ultra probíhaly intenzivní zkoušky LSD na lidskou mysl. Při jedné z porad dali do pití Olsonovi velkou dávku drogy. O několik dní později vyskočil z okna.

MK Ultra

MK Ultra

Olsonova rodina, která se o Frankově nedobrovolném zapojení do MK Ultra dočetla z novin, zahájila pátrání. Americký prezident Gerald Ford pozval Olsonova syna do Bílého domu a omluvil se mu osobně za smrt jeho otce a rovněž mu přiznal odškodné 750 tisíc dolarů.

Frank Olson

Frank Olson

Jenže skandál neutichl. Na povrch začaly vyplouvat nejen detaily hrůzného programu MK Ultra, ale také další podivné věci kolem Olsonovy smrti. Podle CIA bylo jeho tělo po dopadu tak znetvořené, že ho nesměli příbuzní vidět. Jenže při pitvě, kterou nařídila policie, se zjistilo, že tělo je prakticky nepoškozené. Jediná rána na hlavě byla zřejmě od úderu pěstí, který ale musel nastat ještě před smrtí.

Policie rozjela oficiální vyšetřování, a přestože klíčoví svědci mizeli nebo ztráceli paměť, pravda se nakonec ukázala. Jeden z agentů CIA předal policii kompletní spis a z něj bylo jasné, že Olsona nezabilo LSD, ale agent CIA George Hunter White. Vraždu nařídil šéf projektu MK Ultra Sidney Gottlieb. Prokuratura chtěla Gottlieba obžalovat, ale než došlo k soudu, zemřel na infarkt.

Další články

Zavří­t reklamu