Vivien Leigh byla ve 30. až 60. letech jednou z největších hvězd stříbrného plátna.

Vivien Leigh byla ve 30. až 60. letech jednou z největších hvězd stříbrného plátna. | zdroj: wikipedia commons


Výstava o Vivien Leigh přiblíží život krásné, ale nešťastné hollywoodské ikony

TÉMATA: celebrity | fotografie | výstavy | hollywood

user-avatar

Simona Knotková

30. 03. 2016 | 17:30

Soukromou korespondenci, dosud neviděné fotografie či skvostné róby, které pro filmovou hvězdu stvořil Christian Dior - to vše a ještě víc slibuje výstava nazvaná Vivien Leigh: Public Faces, Private Lives. Od 1. června do 4. srpna ji bude pořádat londýnské muzeum Victoria and Albert Museum.

Předměty do kolekce získalo muzeum od vnuků herečky a vystavovat je bude v sussexských zahradách Nymans, bývalém majetku rodiny Messelových, z níž pochází výtvarník Oliver Messsel. Právě tento Brit byl s Leigh v přátelském vztahu a během společné práce pro ni navrhl róby pro role Kleopatry či divadelní Titanie.

Kromě scénářů či fotek ze soukromého archivu se návštěvníci expozice mohou těšit například na exkluzivní ukázku dopisů, které Vivian Leigh psaly významné osobnosti, jako třeba bývalý britský premiér Winston Churchill, spisovatel Tennessee Williams, herečka Bette Davisová nebo královna Alžběta, matka současné anglické královny Alžběty II.

"Skutečně tě miluji a uctívám, můj drahokamku. Pořád na tebe myslím a mám tě v srdci. Nemůžu existovat, dokud tě znovu neuvidím," píše jí v listu z roku 1939 kupříkladu slavný herec Laurence Olivier. Herečka s ním byla v manželství dvacet jedna let. Jejich vztah ale velmi poznamenala bipolární porucha, která u Vivien v plné síle propukla po prvním potratu. Rozvedli se v roce 1961.

O šest let později herečka podlehla tuberkulóze. Její herecký um však obdivují diváci dodnes. 

user-avatar

Simona Knotková

30. 03. 2016 | 17:30

Zavří­t reklamu