válkaČeskoslovenskoobjevy

Vysněná role se jí stala prokletím. Dabérka Sněhurky nemohla vystoupit v žádném dalším filmu, aby nezkazila pohádkovou iluzi

Vysněná role se jí stala prokletím. Dabérka Sněhurky nemohla vystoupit v žádném dalším filmu, aby nezkazila pohádkovou iluzi
Zdroj: thevintagenews.com
+ 2 fotky+ 3 fotky

První celovečerní animák Sněhurka a sedm trpaslíků byl v době svého uvedení obřím hitem. Bez uznání a pozornosti diváků zůstala žena, která propůjčila hlas hlavní hrdince.

Simona Knotkova 23. června 2020

Adrianě Caselotti bylo pouhých devatenáct let, když se na konkurzu ucházela o roli Sněhurky ve stejnojmenném příběhu Walta Disneyho. Tedy abychom byli přesní – o její hlas. Snímek se měl totiž stát prvním celovečerním animovaným filmem v dějinách kinematografie.

Adriana pocházela z hudební rodiny a zpěvu se učila u svého otce, pěveckého lektora. Byl to také on, který ji na konkurz dostal. Autor hudby Frank Churchill byl její prezentací skladby „Someday My Prince Will Come“ natolik nadšený, že ji chtěl hned vzít. Walt Disney však vyzkoušel dalších 148 zpěvaček, než dal mladé ženě o rok později šanci.

Caselotti své songy nahrávala pouze za doprovodu klavíru a výsledné stopy si neposlouchala. Dokonce prý ani neměla tušení, že Sněhurka bude celovečerním filmem. Za každý natáčecí den dostávala 20 dolarů, což dohromady činilo 970 dolarů (ekvivalent dnešních 408 tisíc korun). Její jméno, stejně jako jména dalších dabérů, ale nebylo uvedené v titulcích. Disney si myslel, že by se tím zrušila celá pohádková iluze. Zpěvačka dokonce ani nebyla pozvána na premiéru, kde se to hemžilo slavnými jmény. Zatímco Cary Grant, Marlene Dietrich, Judy Garland nebo Shirley Temple si užili pozornosti na červeném koberci, hlavní hvězda se na premiéru musela společně s Harrym Stockwellem, hlasem Prince, doslova vkradnout!

„Měli jsme pocit, že bychom se měli na premiéře ukázat. Děvče u dveří se nás zeptalo, jestli máme vstupenky. ‚Jsem Sněhurka a tohle je Princ,‘ odpověděla jsem. ‚Buďte si klidně i Čarodějnice, bez lístků vás nepustím,‘ odvětila mi. Počkali jsme, až se nedívala, a proklouzli jsme dovnitř. Rozeběhla se poté za námi, ale utekli jsem na balkón, kde nás nenašla,“ vzpomínala Caselotti u příležitosti 50. výročí filmu.

Nebylo to bohužel jediné ostudné chování ze strany Disneyho. Zpěvačce bylo také zamítnuto vystoupení v populární rádiové show Jacka Bennyho a studio se postaralo o to, aby se v žádném dalším filmu neobjevila. Dva malé štěky si pouze odbyla v Čarodějovi ze země Oz a ve snímku Život je krásný. Disney ji vzalo na milost teprve v pozdějších letech, kdy jí dovolilo v rámci propagačního turné vystupovat jako Sněhurka. Tuto pozici opustila po čtyřicítce, když byla podle dětí na princeznu už příliš stará.

Další články

Zavří­t reklamu