válkaČeskoslovenskoobjevy

Vysmátá Jane Fonda na dělu vietnamských vojáků: Tyhle snímky v roce 1972 pobouřily Ameriku

Vysmátá Jane Fonda na dělu vietnamských vojáků: Tyhle snímky v roce 1972 pobouřily Ameriku
Zdroj: vintag.es
+ 7 fotek+ 8 fotek

Herečka Jane Fonda patřila k nejvýraznějším hlasům vystupujícím proti válce ve Vietnamu. V roce 1972 navštívila Hanoj, kde se nechala zvěčnit s vietnamskými vojáky. Později toho litovala.

Simona Knotkova 10. července 2017

Stejně jako mnoho dalších bojovníků za lidská práva, také Jane Fonda chtěla válku zažít z první ruky a vidět ji bez filtru americké vládní propagandy. Do hlavního města Vietnamu zavítala v červnu roku 1972. Na konci své výpravy se setkala s vietnamskými vojáky, kteří jí zazpívali komunistickou píseň a následně se s ní nechali vyfotit. Herečka tehdy neměla ani tušení, jakou štvavou kampaň tím u svých amerických spoluobčanů vyvolá. Lidé jí jízlivě dokonce začali přezdívat Hanojská Jane.

„Byl to můj poslední den v Hanoji. Byla jsem vyčerpaná a emocionálně na dně. Překladatel mi řekl, že mi vojáci chtějí zazpívat. Byla to skladba o rovnoprávnosti, svobodě a štěstí. Rozplakala mě a zatleskala jsem jim za to. Říkala jsem si: ‚Tito mladí muži by neměli být našimi nepřáteli. Vyznávají stejné hodnoty jako my.‘ Na oplátku jsem zazpívala i já jim. Všichni mi taky tleskali a smáli jsme se,“ vzpomíná Fonda v příspěvku, který si v roce 2011 napsala na své webovky.

„Někdo mě pak zavedl k dělu. Pořád jsme ještě byla rozesmátá, nemělo to nic dělat s věcí, na kterou jsem se posadila. Mezitím blikaly foťáky. Je dost možné, že to Vietnamci všechno předem naplánovali, pravdu se už nedozvím. Nemůžu je ale z toho vinit. Dovolila jsem jim mě zneužít. Dvouminutový výpadek rozumu, který mě bude strašit navždy… Fotky vznikly a nikdo se neptal, co jim předcházelo. Všichni viděli jenom jejich poselství. Jane Fonda, Barbarella, dcera Henryho Fondy, sedící na zbrani nepřítele… To byla zrada. Nikdy ale nebylo mým záměrem jakkoliv ranit americké vojáky nebo jejich rodiny.“

Křivda některé pálí však i po letech. Když Fonda v roce 2005 podepisovala svou autobiografii My Life So Far, veterán Michael A. Smith jí při této události plivnul do obličeje žvýkací tabák. Po zatčení reportérům sdělil: „Byla to otázka cti. Ona na nás plivala třicet sedm let. Spousta veteránů by udělala to samé co já.“

Související články

Další články

Zavří­t reklamu