válkaČeskoslovenskoobjevy

Vysmátá dojička sedí na prasnici. A dala tak vzniknout nejoblíbenější norské pohlednici

Vysmátá dojička sedí na prasnici. A dala tak vzniknout nejoblíbenější norské pohlednici
Zdroj: vintag.es

Nejprodávanější norskou pohlednicí všech dob je Seterjentens fridag (česky Volný den dojičky). Snímek vznikl v roce 1932 úplnou náhodou.

Simona Knotkova 26. ledna 2019

Více jak dva miliony prodaných kusů – takovým číslem se může pyšnit populární norská pohlednice, která přistává ve schránkách už od roku 1932. Zobrazena je na ní dojička krav Anne Skår (1913–1991), která uprostřed cesty sedí na prasnici.

Anne se narodila v Borgundu u Lærdalu v norském kraji Sogn og Fjordane. Ve dvanácti začala přes letní měsíce pomáhat na farmě, v devatenácti letech se z ní stala profesionální dojička krav. Pracovní místo našla na farmě Galdestølen, která ležela u silnice Mørkedalen vedoucí k horskému masivu Hemsedal.

Práce na malé farmě byla náročná a žena za ni dostávala pouhých 25 norských korun na měsíc (cca 65 českých korun). Během jednoho volného dna si všimla prasnice, která utekla z chlíva a bez hnutí stála na cestě. Na Mørkedalen sice nebyl téměř žádný provoz, ale bylo zřejmé, že zvíře na cestě stát nesmí. Anne se tedy pustila do volání a tlačení prasete zpět do chlívu. Prasnice však její snahy ignorovala a dál stála na místě. Dojičku proto napadlo, že ji popožene zpátky tím, že si na ni sedne jako na koně.

Celou podívanou sledoval z nedaleké chatky turista, který ženu na praseti zvěčnil svým fotoaparátem. V ten moment mohl jen stěží tušit, že právě dal vzniknout jednomu z nejoblíbenějších snímků Norů.

Farma Galdestølen dnes na místě stále stojí, ale několik let je již opuštěná.

Související články

Další články

Zavří­t reklamu