Dalších osm lidí bude souzeno za zločiny spáchané v koncentračních táborech

Dalších osm lidí bude souzeno za zločiny spáchané v koncentračních táborech | zdroj: thelocal.de


Vyšetřovatelé mají osm dalších podezřelých z válečných zločinů. Všechno jsou to bývalí nacisté

user-avatar

Tomáš Chalupa

11. 08. 2016 | 11:00

Boží mlýny se stále točí, jak ukazuje zpráva z Úřadu pro vyšetřování zločinů nacismu. Stojí v ní, že úřad odhalil osm podezřelých z válečných zločinů z období druhé světové války. Jsou to čtyři muži a čtyři ženy.

"Všechno to byli pracovníci koncentračního tábora poblíž Gdaňsku," oznámil deníku Der Spiegel hlavní vyšetřovatel Jens Rommel. Muži pracovali v táboře jako strážní, ženy jako sekretářky a telefonní operátorky. Jména podezřelých úřad neoznámil.

Dá se předpokládat, že kolem případu, pokud dojde k soudu, bude opět hodně emocí. Německo začalo od roku 2011 soudit nejen přímé vykonavatele holokaustu, ale i lidi, kteří v táborech smrti zastávali civilní funkce nebo byli v roli strážných. Exemplárním případem byl soud se strážným Johnem Demjanjukem z koncentračního tábora Sobibor. Nebyl souzen za nějakou konkrétní vraždu nebo krutost, ale víceméně za to, že se jako kolečko ve vraždícím stroji podílel na celé zrůdné mašinérii holokaustu. 

Právě to vyvolává sporné otázky, zda mají být souzeni jen velitelé a přímí vykonavatelé, nebo prostě každý, kdo pracoval v koncentračním táboře. V Německu jsou přesvědčení, že platí druhá možnost. Na čtyři roky ve vězení byl odsouzen například Oskar Gröning, účetní z Osvětimi. Ve věku 94 let byl odsouzen za podíl na 300 000 vraždách, přestože jeho prací bylo sedět za stolem a počítat čísla. 

 

 

témata

user-avatar

Tomáš Chalupa

11. 08. 2016 | 11:00

Zavří­t reklamu