Slamáky byly v New Yorku sice populární, ale jejich nošení podléhalo pravidlům.

Slamáky byly v New Yorku sice populární, ale jejich nošení podléhalo pravidlům. | zdroj: thevintagenews.com


Výrostci v New Yorku terorizovali lidi se slamáky na hlavě

TÉMATA: slamáky | usa | new york | móda |

user-avatar

Tomáš Chalupa

26. 06. 2020 | 10:00

V roce 1922 byla móda brána mnohem vážněji než dnes. Nebyl příliš prostor pro nějaké divoké kreace, v podstatě platila v odívání silná uniformita, zejména co se panské módy týkalo. Jedním z módních doplňků, který měl přísná pravidla, byl slamák. Jejich porušení hrozilo téměř skandálem a mohlo přinést dotyčnému problémy.

Slamáky coby pokrývka hlavy pro horké letní měsíce se objevily jako módní doplněk už 19. století. Zejména se hodily pro plavbu na loďkách po řece a podobné s vodou spojené aktivity. To, že byly slamáky určené na léto, hrálo velkou roli. V létě je totiž bylo možné nosit i k obleku a nasazovali si je i vážení byznysmeni z Wall Streetu. Nepsané, ale závazné, pravidlo říkalo, že po 15. září se už prostě slamák nenosí. A když někdo viděl někoho po tomto datu, jak tento klobouk na sobě má, často mu jej prostě z hlavy shodil. Tuto tradici shazování klobouků provozovali samozřejmě s gustem zejména teenageři. Noviny v New Yorku dokonce varovaly cizince, aby slamáky po tomto datu nenosili, protože by se mohli stát terčem posměchu i útoku.

Jenže 13. září, tedy dva dny před ukončením „slamákové sezóny“, se skupina mladíků rozhodla, že přepíše tuto tradici a začne se shazováním klobouků kolemjdoucím dříve. Co ze začátku vypadalo jako klukovina, přerostlo ve velkou rvačku, to když mladíci napadli místní pracovníky doků. Ti si podobné legrácky nechtěli nechat líbit a byla z toho velká mela, která dokonce zastavila dopravu.  

Policie sice rvačku rozehnala, ale hned následující den začala akce nanovo s ještě větší intenzitou. Manhattan brázdily skupiny výrostků, z nichž největší čítala až 1000 lidí, a napadaly chodce. Toho dne přišlo o svůj slamák mnoho obyvatel New Yorku. Policie sice proti výrostkům zasahovala, ale incidentům zabránit nedokázala. Policie ale zatkla mnoho teenagerů, kteří následně skončili u soudů. Drtivá většina se z trestu vykoupila pokutou, nejdéle si ve vězení pobyl jeden výrostek, který strávil za mřížemi tři dny.

Došlo také ke konfliktu mezi dvěma policisty. Detektiv v civilu Brundizo byl napaden výrostkem, který mu shodil slamák. Když jej Brundizo začal pronásledovat, do cesty se mu postavil uniformovaný strážník Sigmund Cohn a nutil jej, aby se legitimoval. Brundizono místo legitimace vytáhl želízka a na místě Cohna spoutal. Cohn byl obviněn z maření vyšetřování, strávil noc ve vězení a byl propuštěn až druhý den ráno.

 

user-avatar

Tomáš Chalupa

26. 06. 2020 | 10:00

Zavří­t reklamu