válkaČeskoslovenskoobjevy

Výrostci v New Yorku terorizovali lidi se slamáky na hlavě

Výrostci v New Yorku terorizovali lidi se slamáky na hlavě
Zdroj: thevintagenews.com

V roce 1922 byla móda brána mnohem vážněji než dnes. Nebyl příliš prostor pro nějaké divoké kreace, v podstatě platila v odívání silná uniformita, zejména co se panské módy týkalo. Jedním z módních doplňků, který měl přísná pravidla, byl slamák. Jejich porušení hrozilo téměř skandálem a mohlo přinést dotyčnému problémy.

Tomáš Chalupa 26. června 2020

Slamáky coby pokrývka hlavy pro horké letní měsíce se objevily jako módní doplněk už 19. století. Zejména se hodily pro plavbu na loďkách po řece a podobné s vodou spojené aktivity. To, že byly slamáky určené na léto, hrálo velkou roli. V létě je totiž bylo možné nosit i k obleku a nasazovali si je i vážení byznysmeni z Wall Streetu. Nepsané, ale závazné, pravidlo říkalo, že po 15. září se už prostě slamák nenosí. A když někdo viděl někoho po tomto datu, jak tento klobouk na sobě má, často mu jej prostě z hlavy shodil. Tuto tradici shazování klobouků provozovali samozřejmě s gustem zejména teenageři. Noviny v New Yorku dokonce varovaly cizince, aby slamáky po tomto datu nenosili, protože by se mohli stát terčem posměchu i útoku.

Jenže 13. září, tedy dva dny před ukončením „slamákové sezóny“, se skupina mladíků rozhodla, že přepíše tuto tradici a začne se shazováním klobouků kolemjdoucím dříve. Co ze začátku vypadalo jako klukovina, přerostlo ve velkou rvačku, to když mladíci napadli místní pracovníky doků. Ti si podobné legrácky nechtěli nechat líbit a byla z toho velká mela, která dokonce zastavila dopravu.

Policie sice rvačku rozehnala, ale hned následující den začala akce nanovo s ještě větší intenzitou. Manhattan brázdily skupiny výrostků, z nichž největší čítala až 1000 lidí, a napadaly chodce. Toho dne přišlo o svůj slamák mnoho obyvatel New Yorku. Policie sice proti výrostkům zasahovala, ale incidentům zabránit nedokázala. Policie ale zatkla mnoho teenagerů, kteří následně skončili u soudů. Drtivá většina se z trestu vykoupila pokutou, nejdéle si ve vězení pobyl jeden výrostek, který strávil za mřížemi tři dny.

Došlo také ke konfliktu mezi dvěma policisty. Detektiv v civilu Brundizo byl napaden výrostkem, který mu shodil slamák. Když jej Brundizo začal pronásledovat, do cesty se mu postavil uniformovaný strážník Sigmund Cohn a nutil jej, aby se legitimoval. Brundizono místo legitimace vytáhl želízka a na místě Cohna spoutal. Cohn byl obviněn z maření vyšetřování, strávil noc ve vězení a byl propuštěn až druhý den ráno.

Další články

Zavří­t reklamu