válkaČeskoslovenskoobjevy

Výroba létajícího auta se rozjela, lze ho už koupit

+ 1 fotka+ 2 fotky

V Miami bylo prezentováno létající auto PAL-V, což je zkratka pro Personal Air Landing Vehicle. Vozítko na třech kolech v sobě kombinuje vlastnosti letadla. Před svými konkurenty v tomto zatím inovativním segmentu má velký náskok.

Tomáš Chalupa 23. ledna 2020

Dostup vozítka má být až 3 500 metrů, rychlost ve vzduchu 320 km/h. Ke vzletu potřebuje ranvej o délce nejméně 160 metrů. To samozřejmě není problém, takže v čistě hypotetickém scénáři se vozidlo může rozjet přímo na dálnici. Ovšem k tomu, aby mohlo vzlétnout, potřebuje nejprve rozložit konstrukci zadních směrovek a také vrtuli, takže úplně jako z bondovky to vypadat nebude. Přesto je PAL-V velmi unikátní a také dobře vypadá.

Podle tvůrců je vozidlo výjimečné ještě v jedné věci. Všechny komponenty a součásti jsou už schváleny příslušnými úřady. Celá certifikace vozu-letadla tak může být výrazně jednodušší a kratší. Jiní výrobci, kteří rovněž staví létací auta, totiž pro ně zpravidla vyvíjejí i vlastní technologie, které nejsou certifikované. PAL-V v tom má před ostatními náskok. I díky tomu už je ve výrobě a jeho standardní verze stojí 599 000 dolarů, verze Sport pak 335 000 dolarů. Takže kdo by zrovna neměl za co utratit zhruba 14 milionů korun, tak může investovat do PAL-V. K jeho právoplatnému užívání je potřeba vlastnit řidičský průkaz i pilotní licenci.

Související články

Další články

Zavří­t reklamu