válkaČeskoslovenskoobjevy

Výpověď polské vězeňkyně: Přečtěte si, jaké experimenty na ní prováděla nacistická zrůda Herta Oberheuser

Výpověď polské vězeňkyně: Přečtěte si, jaké experimenty na ní prováděla nacistická zrůda Herta Oberheuser
Zdroj: dirkdeklein.net

Německá doktorka Herta Oberheuser působila za 2. světové války v Osvětimi a Ravensbrücku. Podílela se zde na hrůzných experimentech, které zabily či nadosmrti zmrzačily některé ze zajatců.

Simona Knotkova 24. listopadu 2016

Herta Oberheuser se narodila 15. května 1911 v Kolíně nad Rýnem. Od roku 1940 působila jako lékařka v koncentračním táboře v Osvětimi a Ravensbrücku. Coby součást týmu doktora Karla Gebhardta prováděla experimenty na ženách a injekcemi zabíjela děti, kterým poté brala orgány a končetiny.

Oberheuser během norimberského procesu s lékaři.

Oberheuser během norimberského procesu s lékaři.

Jejím hlavním zaměřením byly pokusy s ranami, jež měly pomoci německým vojákům na frontě. Oberheuser záměrně zraňovala vězeňkyně různými předměty a zkoumala hojení vzniklých ran. Společně s Gebhardtem se také podílela na experimentálních transplantacích a léčení zranění bez sulfonamidu. Právě Gebhardt byl totiž obviněn, že se velkou měrou podílel na smrti Reinharda Heydricha, když mu odmítl podat tato antibiotika. Heydrich zraněním způsobeným při pokusu o atentát během několika dní podlehl. Doktor ale trval na tom, že nepochybil, a chtěl to demonstrovat právě těmito pokusy.

Zmrzačené nohy účastnic experimentu.

Zmrzačené nohy účastnic experimentu.

Jedna z přeživších experimentů, polská politická zajatkyně Vladislava Karolewska, během své výpovědi blíže popsala některé z lékařských praktik:

„Zamkli nás do nemocničního pokoje. Když se jedna z mých přítelkyň zeptala, co s námi budou dělat, jenom se jí dostalo jízlivého úsměvu. Pak ke mně přistoupila sestra a píchla mi do nohy injekci. Udělalo se mi po ní špatně a zvracela jsem. Poté mě uložili na lůžko a převezli na operační sál. Když jsem se ráno probrala, všimla jsem si, že celá má noha od kotníku nahoru je v sádře. Cítila jsem šílenou bolest a měla jsem zvýšenou teplotu. Noha byla opuchlá a něco z ní vytékalo. Další den ke mně přišel doktor Fischer ve společnosti Schildauskiho, Rosenthala a Oberhauser. Přes oči mi dali přikrývku, abych nic neviděla. Zase jsem ale cítila nepředstavitelnou bolest, jako by mi něco z nohy vyřezávali. Sádru mi sundali za dva týdny a to bylo poprvé, co jsem viděla svou nohu. Zářez byl tak hluboký, že šla vidět kost. Z rány mi vytékal hnis a nemohla jsem chodit. (…)

Karolewska svědčí u soudu.

Karolewska svědčí u soudu.

Na konci února 1943 si nás doktorka Oberhauser zavolala. Slyšela jsem, jak říká: ‚Tyto dívky jsou noví pokusní králíci.‘ Moc dobře jsme věděly, co to znamená. Chtěla jsem se bránit, ale doktor Trommel mě popadl za levé zápěstí a tahal mě dozadu. Druhou rukou se mi pokoušel dát roubík, abych nekřičela. Další esesák mě vzal za pravou ruku, ostatní dva mě chytli za nohy. Cítila jsem, že mi někdo dává injekci, a i když jsem se snažila z jejich držení vymanit, postupně jsem slábla. Jenom jsem slyšela, jak Trommel říká: ‚Hotovo.‘ Nevím, kdy jsem pak nabyla vědomí. Sestra ze mě zrovna sundávala oblečení. Znovu jsem omdlela, a když jsem se další ráno vzbudila, obě nohy jsem od konečků prstů po třísla měla v železných dlahách. Za dva týdny mě znovu operovali a odebrali mi část holenní kosti. (…)“

Oberheuser neunikla spravedlnosti. Jako jediná žena stanula na lavici obžalovaných lékařů v Norimberku.

Oberheuser neunikla spravedlnosti. Jako jediná žena stanula na lavici obžalovaných lékařů v Norimberku.

Herta Oberheuser následně usedla na lavici obžalovaných v Norimberském lékařském procesu, kde byla jedinou zástupkyni ženského pohlaví. Uděleno jí bylo dvacet let vězení, které byly za dobré chování následně sníženy na pouhých deset. Neuvěřitelné je, že se po propuštění živila ještě čtyři roky jako praktická lékařka v západním Německu. Její totožnost náhodně objevila další přeživší z Ravensbrücku. Zemřela v lednu roku 1978.

Související články

Další články

Zavří­t reklamu