válkaČeskoslovenskoobjevy

Političtí Piráti Vypluli ze Švédska, věšeli bankéře na Islandu, zvítězí u nás?

Političtí Piráti Vypluli ze Švédska, věšeli bankéře na Islandu, zvítězí u nás?
Zdroj: Wikimedia Commons

Čeští Piráti společně se Starosty mají reálnou šanci, že budou sestavovat vládu a dokonce by mohli mít svého premiéra. O tom se desítkám dalších pirátských stran po celém světě může jen zdát. Čeští bukanýři jsou dál hned o několik parníků, nebo spíše pirátských plachetnic.

Tomáš Chalupa 8. dubna 2021

Pirátských stran jsou desítky od Španělska a Švýcarska, přes Estonsko a Finsko, až po Austrálii a Spojené státy. Spojuje je tzv. Pirátská internacionála, která tyto strany zastřešuje. Prvními Piráty byli ti za Švédska, kde strana nebo spíše hnutí v roce 2006 vzniklo. Impulzem byly spory ohledně autorských práv, sdílení a kopírování všeho, co internet nabízí. Takže švédští ajťáci se do toho pustili, sehnali podpisy a založili Piratpartiet. Tím ale tak nějak úspěchy skončily, když tedy nepočítáme sem tam nějakého toho europoslance. Tak se to má vlastně s pirátskými stranami po světě tak nějak všeobecně. Procenta nemají vysoká, daří se jim občas proniknout do Europarlamentu, ale na národní úrovni jsou vždy v opozici a nehrají zásadní roli.

Thumbnail # Na Islandu se s tím nepářou, skupinu bankéřů zabásli na 46 let
Mohlo by Vás zajímat:

Na Islandu se s tím nepářou, skupinu bankéřů zabásli na 46 let

Doposud největším pirátským úspěchem bylo tažení na Islandu. Chladný ostrov se dostal do problémů po finanční krizi. Tamní banky investovaly do rizikových aktiv, běžní Islanďané držely hromady akcií, ale všechno spadlo společně s americkým gigantem Lehman Brothers a Island přišel o ohromné prostředky. Místní se s tím moc nepárali, bankéře pozavírali a ve volbách chtěli novou reprezentaci. Bankéři a politici byli najednou extrémně nepopulární a Piráti měli vysoké preference. V kauze Panama Papers se navíc zjistilo, že premiérova manželka měla peníze ulité v daňových rájích. Političtí komentátoři předpovídali, že Island bude první zemí, která bude mít pirátskou vládu. Nuž, nestalo se tak. Islandští piráti ve volbách před pěti lety skončili až třetí, vyhrála Strana nezávislosti a ta je do vlády nepozvala. Island se tak pirátskou základnou nestal, stejně jako žádná jiná země na světě. S jednou výjimkou – Českou republikou.

Thumbnail # Pirátský ostrov brzy bude realitou, na Islandu vyhrává drtivě Pirátská strana
Mohlo by Vás zajímat:

Pirátský ostrov brzy bude realitou, na Islandu vyhrává drtivě Pirátská strana

Nikde jinde nemají Piráti reálnou šanci nejen sestavovat vládu, ale mít vlastního premiéra. Už teď jsou tuzemské pirátské pozice mnohem silnější, než kdekoliv jinde. Nejen švédští otcové zakladatelé jim mohou závidět. Otázka, proč zrovna u nás se pirátům tolik daří, přenecháme politologům. Selským rozumem tak člověka napadne – měli jsme tu nacisty, komunisty, levicové i pravicové zloděje, estébáky, proč bychom nemohli mít piráty?

Další články

Zavří­t reklamu