Mniši byli pohřbeni přímo na zem a pod hlavy se jim pokládaly cihle | zdroj: dailymail.co.uk


Vypadají strašidelně, přesto vábí turisty. Mumie z Brna jsou hitem sezóny!

TÉMATA: tajemná místa | česko | brno

Kapucínská hrobka v Brně získala letos ocenění od cestovatelského portálu TripAdvisor. Na jeho stránkách, které ročně navštíví kolem čtvrt miliardy uživatelů, se turisté z celého světa dělí o své zkušenosti a zážitky.

user-avatar

ExtraStory.cz

3. 08. 2014 | 22:08

Ankety TripAdvisor patří k nejsledovanějším v oblasti cestovního ruchu. Většina návštěvníků doporučuje brněnskou kryptu s mumiemi k návštěvě. „Skvělé místo pro ty, kdo milují historii,“ zní jeden z mnoha komentářů. Nebo: „Zde se vrátíte o několik století zpět... je to úžasné.“

Krypta kapucínského kláštera v Brně skrývá mumie mnichů. Dříve jich zde bylo pochováno přes 150, dnes můžete vidět jen 24 skvěle zachovaných těl. Mumifikace zde proběhla zcela neplánovaně díky chladu a cirkulaci suchého vzduchu. Ta zabránila rozkladu těl a způsobila jejich vysychání.
Krypta kláštera

 Krypta sloužila především jako pohřební místnost pro pro bratry kapucíny. Byli oděni v prostá řádová roucha, zkřížené ruce většinou svíraly růženec. Výjimkou byl bratr, který v řádu strávil více než padesát let – ten v rukou držel dřevěný kříž.

V kryptě jsou však pohřbeni i světští lidé – dobrodinci kláštera. Většina z nich dosud leží v původních barokních dřevěných rakvích, které jsou prostředím dobře konzervovány a dokumentují pohřební zvyklosti své doby. Během téměř sto padesáti let jich zde bylo pohřbeno na padesát.

Nejslavnějším "obyvatelem" kapucínské hrobky je nezkrotný válečník baron Trenck, který byl ke konci života vězněn na Špilberku a k jeho skonu se váže řada pověstí. Ta nejznámější vypráví o tom, že po smrti barona bylo přikázáno useknout mu hlavu a tu poslat do Vídně císařovně jako důkaz jeho smrti. Do Vídně prý však nikdy nedorazila, neboť se ztratila po cestě. Trenckova hlava v jeho rakvi je skutečně od těla oddělena a chybějí dokonce dva krční obratle.

Skleněný sarkofág barona Trencka

V kryptě je i rakev s ostatky sv. Klemenciány, šlechtičny, která položila život za křesťanskou víru při pronásledování křesťanů v Římě.

Ostatky sv. Klemenciány

 

 

 

témata

Komentáře ( )

user-avatar

ExtraStory.cz

3. 08. 2014 | 22:08

Zavří­t reklamu