válkaČeskoslovenskoobjevy

Vypadá to, že klimatické změny nás připraví i o pivo

Vypadá to, že klimatické změny nás připraví i o pivo
Zdroj: atlasobscura.com

Poslední dobou je opravdu hodně špatných zpráv ohledně důsledků globálního oteplování. Vymírají živočišné druhy, tají ledovce, hladina vod stoupá a počasí jakoby se zbláznilo. A aby toho nebylo málo, zřejmě dojde i pivo. Tak to alespoň vidí vědci z mezinárodního týmu, který provedl počítačovou simulaci dopadů globálního oteplování na světové zemědělství.

Tomáš Chalupa 2. listopadu 2018

Globální oteplování samozřejmě nezpůsobí to, že se pivo vypaří z tanků pivovarů. Ale velmi negativně se projeví na ječmenu, což je plodina, bez které pivo vařit nejde. Podle nejhoršího scénáře zmizí kvůli vysokým emisím oxidu uhličitého 17 procent celosvětové produkce ječmene. V Evropě by to pak ale bylo nejméně 50 procent. A to by zřejmě vedlo k zániku mnoha pivovarů. Navíc by se cena piva zvýšila o 653 procent, jak rovněž vypočítali autoři studie. „Budoucí změny klimatu a s tím související změny cen by znamenaly, že pivo se stane nedostupným pro stovky milionů lidí po celém světě,“ říká Steven Davies, jeden z autorů studie.

Dalším problémem je, že ječmen se zdaleka nepoužívá jen v pivovarnictví. Krmí se s ním také hospodářská zvířata. Vzhledem k tomu, že globální oteplování má vliv také na nejrůznější druhy obilovin, může v budoucnosti nastat situace, kdy si lidé budou muset vybrat, zda používat ječmen na vaření piva, nebo pro krmné účely. Na oboje ho nebude dost. A je jasné, že pivovarníci budou tahat v tomto případě za kratší konec provazu.

Další články

Zavří­t reklamu