Martin Cooper se svým prvním mobilním telefonem DYNA Tec.

Martin Cooper se svým prvním mobilním telefonem DYNA Tec. | zdroj: thevintagenews.com


Vynálezce mobilního telefonu se nechal inspirovat Star Trekem

TÉMATA: telefony | mobily | technologie | vynálezy | star trek | motorola

user-avatar

Tomáš Chalupa

18. 05. 2019 | 13:00

Jméno Martin Cooper vám nejspíš nic neřekne, přesto je to člověk, jehož vynález změnil svět. Je totiž mužem, který vynalezl mobilní telefon. A jak sám říká, hodně mu pomohlo sledování seriálu Star Trek.

Cooper mobilní telefon poprvé předvedl 3. dubna roku 1973. Novinářům tehdy přístroj Motorola DynaTAC 8000x předvedl a zavolal uprostřed 6. Avenue v New Yorku. Trvalo to ještě nějaký čas, než se z mobilního telefonu stala věc denní potřeby, ale Cooperův vynález byl tím, který předznamenal budoucí zlatý věk mobilních telefonů, ve kterém se právě nacházíme.

V roce 1973 přitom neexistoval ani internet, ani digitální fotoaparáty, ani stolní počítače nebo laptopy. Nic z technických vymožeností, které máme dnes, tehdy nebylo k mání, tedy vyjma rádia a televize.  Mobilní telefony byly naprosté sci-fi. Motorola se stala nejen firmou, která vynález představila, ale byla také první, kdo o deset let později začal první mobilní telefony sériově vyrábět. První mobil stál tehdy 3995 dolarů.

Sám Cooper prohlásil, že se rád díval na seriál Star Trek a v něm kapitán Kirk i všichni členové posádky hvězdné lodi Enterprise používali bezdrátový osobní komunikátor, který nosili přímo na své uniformě. Cooperovi se tato idea velmi líbila a inspirovala ho k hledání něčeho podobného. Dokonce tehdy v nadsázce tvrdil, že jednou bude mít člověk od narození přiřazený osobní komunikátor a telefonní číslo. Pokud nezvedne hovor, nejspíš bude mrtvý. Taková vize se zatím nenaplnila, ale ani Coopera by nejspíš nenapadlo, že polovina obyvatel této planety bude denně držet u ucha onu podivnou věcičku, která toho o nás ví už víc než my sami.

user-avatar

Tomáš Chalupa

18. 05. 2019 | 13:00

Zavří­t reklamu