válkaČeskoslovenskoobjevy

Vynálezce mobilního telefonu se nechal inspirovat Star Trekem

Vynálezce mobilního telefonu se nechal inspirovat Star Trekem
Zdroj: thevintagenews.com

Jméno Martin Cooper vám nejspíš nic neřekne, přesto je to člověk, jehož vynález změnil svět. Je totiž mužem, který vynalezl mobilní telefon. A jak sám říká, hodně mu pomohlo sledování seriálu Star Trek.

Tomáš Chalupa 18. května 2019

Cooper mobilní telefon poprvé předvedl 3. dubna roku 1973. Novinářům tehdy přístroj Motorola DynaTAC 8000x předvedl a zavolal uprostřed 6. Avenue v New Yorku. Trvalo to ještě nějaký čas, než se z mobilního telefonu stala věc denní potřeby, ale Cooperův vynález byl tím, který předznamenal budoucí zlatý věk mobilních telefonů, ve kterém se právě nacházíme.

V roce 1973 přitom neexistoval ani internet, ani digitální fotoaparáty, ani stolní počítače nebo laptopy. Nic z technických vymožeností, které máme dnes, tehdy nebylo k mání, tedy vyjma rádia a televize. Mobilní telefony byly naprosté sci-fi. Motorola se stala nejen firmou, která vynález představila, ale byla také první, kdo o deset let později začal první mobilní telefony sériově vyrábět. První mobil stál tehdy 3995 dolarů.

Sám Cooper prohlásil, že se rád díval na seriál Star Trek a v něm kapitán Kirk i všichni členové posádky hvězdné lodi Enterprise používali bezdrátový osobní komunikátor, který nosili přímo na své uniformě. Cooperovi se tato idea velmi líbila a inspirovala ho k hledání něčeho podobného. Dokonce tehdy v nadsázce tvrdil, že jednou bude mít člověk od narození přiřazený osobní komunikátor a telefonní číslo. Pokud nezvedne hovor, nejspíš bude mrtvý. Taková vize se zatím nenaplnila, ale ani Coopera by nejspíš nenapadlo, že polovina obyvatel této planety bude denně držet u ucha onu podivnou věcičku, která toho o nás ví už víc než my sami.

Související články

Další články

Zavří­t reklamu