válkaČeskoslovenskoobjevy

Víte komu patří v Praze tento pomník? Pánovi blesků

Víte komu patří v Praze tento pomník? Pánovi blesků

Nikola Tesla byl jedním z největších géniů minulého století. Vynálezce stál u zrodu mnoha zajímavých projektů, jeho mysl ale také hloubala nad superničivými zbraněmi. V Dejvicích stojí od 4. září jeho pomník připomínající, že Tesla v Praze studoval.

Tomáš Chalupa 10. září 2014

Dodnes Teslovo dílo a život obestírá mnohé tajemství. Stále není jasné, co všechno vlastně vymyslel a co jsou pouze fantazie a nedotažené plány. Ví se například, že předpověděl vznik počítačů, mobilních telefonů a internetu. Objevil střídavý elektrický proud, postavil první transformátor, vynalezl indukční elektromotor, telefonní zesilovač … Celkem si nechal patentovat 115 vynálezů.

Nikola Tesla

Nikola Tesla

Jednou z věcí, které se intenzivně věnoval, byla snaha o bezdrátový přenos elektřiny. Jenže bankéř Morgan, který jeho výzkum financoval, zrovna tuto věc nepovažovali za příliš výdělečnou a dotace zastavil. Dalším jeho spojencem, který se nakonec obrátil proti němu, byl další známý fyzik Thomas Alva Edison. Zprvu Tesla pracoval v jeho laboratořích, ti dva se ale brzy pohádali a Tesla založil vlastní společnost. Edison se pak intenzivně snažil zdiskreditovat jeho objev střídavého elektrického proudu. Ten se však přes Edisonův zuřivý odpor nakonec prosadil.

Teslův generátor

Teslův generátor

Tesla se stal středem zájmu mnoha tajných služeb a také jeho některé vynálezy zajímaly vojáky a armády světa. Největší věhlas mezi generály způsobilo jeho prohlášení, že vynalezl tzv. paprsky smrti. Koncentrované silné svazky nabitých částic měly ničit cíle do vzdálenosti 400 kilometrů. Tesla také tvrdil, že vynalezl Teslův štít, což měla být ochrana, kterou neprojde vůbec nic.

Tesla v laboratoři

Tesla v laboratoři

Teslovi a jeho experimentům se přisuzuje například i Tunguzská exploze. O té se všeobecně tvrdí, že byla důsledkem pádu meteoritu, ale podle některých spekulací ji měl na svědomí jeden z Teslových experimentů. Naposled se o Teslových superzbraních mluvilo v souvislosti se zemětřesením na Haiti. I tento přírodní jev dávali někteří do souvislosti s mocnou zbraní, kterou se měl Tesla pokoušet vyvinout. Ihned po Teslově smrti navíc celou pozůstalost zabavila FBI a tak prý i vynálezy, které za svého života nedokončil, mohly spatřit světlo světa v pozdější době.

Teslova cívka

Teslova cívka

Další články

Zavří­t reklamu