válkaČeskoslovenskoobjevy

Vymyslel jsem bitcoin, pánové, tvrdí Australan

Vymyslel jsem bitcoin, pánové, tvrdí Australan
Zdroj: dailymail.co.uk

Svět se konečně dozvěděl, kdo je vynálezcem kryptoměny bitcoin. Jeho autor vystupoval pod pseudonymem Satoši Nakamoto, bylo však více než pravděpodobné, že o Japonce nejde.

Tomáš Chalupa 4. května 2016

Už dlouho panovaly zvěsti, že autorem bitcoinu je nejspíš Američan nebo Angličan, každopádně někdo z anglicky mluvích zemí. Po letech spekulací se k autorství bitcoinu přiznal australský podnikatel Craig Wright. Ten poskytl technické důkazy, které skutečně ukazují, že bitcoin vytvořil právě on. Jde jednak o jakési „původní mince“, které měl k dispozici jen tvůrce, a pak samozřejmě také množství technických důkazů, které však nebyly dále specifikovány.

Kolem Wrighta se stahovala smyčka už delší dobu, několikrát byl za autora označen už v minulosti. Wrighta usvědčoval i jeho vlastní blog, kde uveřejňoval zprávy mnohem dříve, než se k nim dostal kdokoliv další, takže musel být sám hybatelem událostí. Blog sice vymazal, ale podezření zůstalo.

Zajímavé je, že za autora bitcoinu byl mylně jednu dobu považován skutečný Satoši Nakamoto, který ovšem s kryptoměnou neměl vůbec nic společného. U Wrighta krátce po jeho prohlášení zasahovala policie, která provedla razii v jeho domě. Sám Wright má v blízké budoucnosti sdělit další informace ohledně tvorby a podstaty bitcoinu. Ten zažil svůj vrchol před dvěma lety, kdy jeho hodnota strmě začala stoupat vzhůru a z původně celkem bezcenné měny se téměř ze dne na den stalo hodnotné platidlo i nástroj spekulací. Mnoho lidí na bitcoinech pohádkově zbohatlo, ale systém provázely také podívné kroky, vykrádání směnáren a podezření z machinacemi s kurzy. Dnes je bitcoin na hodnotě kolem 10 000 Kč, jeho kurz je však stále velmi nestabilní.

Související články

Další články

Zavří­t reklamu