válkaČeskoslovenskoobjevy

Vymyslel génius Tesla skutečně paprsky smrti, nebo šlo jen o hoax?

Vymyslel génius Tesla skutečně paprsky smrti, nebo šlo jen o hoax?
Zdroj: allthatsinteresting.com

Nikola Tesla měl spoustu geniálních myšlenek. Některé dokázal realizovat, jiné navždy zůstaly jen na papíře či v jeho hlavě. Otázkou je, do které skupiny patřily takzvané paprsky smrti, zbraň, která mohla změnit svět.

Tomáš Chalupa 2. února 2019

Představme si energetický paprsek, který by byl schopen sestřelovat letadla na vzdálenost mnoha kilometrů. Takovou zbraň Tesla skutečně vymyslel. Říkal jí „teleforce“, ale známe jí spíše pod pojmem paprsky smrti. Tesla ale tento termín nepoužíval, protože ve skutečnosti nešlo o žádný paprsek. Byla to prostě energie, zaměřená přímo na konkrétní cíl.

Podle Tesly ale mělo jít o jakýsi nástroj míru. Měla být vybudována hranice chráněná touto silou, kterou by nebylo možné napadnout, protože jakékoliv stroje by byly okamžitě zničeny. Na světě by zavládl mír a byly by konec všech válek.

Problém byl v tom, že Tesla na stavbu zařízení potřeboval velké množství peněz. Obeslal americkou i sovětskou vládu, ale nikdo mu peníze na projekt nechtěl poskytnout. V roce 1937 ale na schůzce na jugoslávské ambasádě prohlásil, že jedno takové zařízení dokázal sám sestrojit. To je zcela zásadní moment. Pokud je to pravda, pak Tesla dokázal sestrojit ničivou zbraň.

Jenže svět jeho paprsek nikdy nespatřil, tedy pokud nějaký vůbec existoval. Krátce na to jej totiž přejelo na křižovatce auto a z následků se dlouho léčil. Zemřel v roce 1943 v New Yorku, už jako zapomenutý starý podivín.

Americká armáda jeho hotelový pokoj údajně ihned prohledala, ale nenašla v něm nic, co by mohlo přinést nějaký užitek. Nákresy k paprskům smrti tam zjevně nebyly. Podle všeho Tesla nikdy o tomto zařízení seriózně neuvažoval, ani nikdy žádné nepostavil. Jeho tvrzení mohlo souviset se zhoršujícím se duševním stavem. Ve třicátých letech ostatně prohlašoval i jiné podivné věci, například že sestrojil stroj na bázi kosmických vln. Bylo to už jen neškodné blábolení psychicky nemocného člověka a do stejné kategorie zřejmě patří i paprsky smrti.

Související články

Další články

Zavří­t reklamu