Na Havaji byly objeveny prastaré rytiny postav, zřejmě je vytesali původní obyvatelé ostrova

Na Havaji byly objeveny prastaré rytiny postav, zřejmě je vytesali původní obyvatelé ostrova | zdroj: dailymail.co.uk


Výletníci na Havaji objevili záhadné rytiny postav

TÉMATA: archeologie | nálezy | havaj

user-avatar

Tomáš Chalupa

16. 08. 2016 | 13:00

Američtí turisté si na pláži na havajském ostrově Oahu všimli podivných rytin ve skále znázorňujících lidské postavy. Možná jde o rytiny, které do skal vytesali původní obyvatelé ostrova.

Podle archeologů pocházejí rytiny z konce 18. století, tedy z doby před příchodem prvních bílých osadníků. Série petroglyfů znázorňuje 17 postav a má 18 metrů na délku.  Nachází se v těsné blízkosti moře, takže ji omývají vlny. Podle odborníků je zajímavá zejména velikost postav, protože jsou mnohem větší než jiné postavy nalezené na Havajských ostrovech. Také mají znázorněny prsty, což u jiných postav nebývá.

"Americká armáda vedla archeologické výzkumy na mnoha místech na ostrovech, ale to je poprvé, co byly petroglyfy nalezeny přímo na pobřeží," říká Alton Exzabe z vojenského výzkumného týmu. Vojenští archeologové celé místo zabezpečili a nyní na něm probíhá další výzkum. Turisté se na petroglyfy mohou dívat, ale nesmějí na ně sahat. Není jasné, jak dlouho bude trvat, než glyfy zakryje písek, který na ně nanesou mořské vlny. Jisté je, že dříve nebo později postavy zase zmizí. 

user-avatar

Tomáš Chalupa

16. 08. 2016 | 13:00

Zavří­t reklamu