Výjezdní doložka jednorázová z roku 1969.

Výjezdní doložka jednorázová z roku 1969. | zdroj: archiv


Výjezdní doložka k vycestování na Západ byla jen pro vyvolené

TÉMATA: cestování | doklady | československo | socialismus

user-avatar

Václav Pokorný

20. 11. 2019 | 10:15

Výjezdní doložku musel mít až do 4. prosince 1989 každý československý občan, pokud chtěl cestovat kamkoli jinam než do zemí takzvaného socialistického tábora. Její kladné vyřízení získalo jen nepatrné procento tehdejších občanů, mimořádně prověřených StB.

Cestovat za hranice naší země nebylo před rokem 1989 zdaleka tak jednoduché jako teď. Vycestovat se smělo jen do některých socialistických zemí a o západní Evropě si většina občanů mohla nechat jenom zdát. Kdo chtěl na Západ nebo třeba k moři do bývalé Jugoslávie, musel mít výjezdní doložku. V podstatě se jednalo o vlastní povolení k vycestování, které obsahovala údaje o tom, pro které státy, k jakému účelu, na kolik cest a na jakou dobu platí. 

Vydání doložky byl složitý byrokratický proces, který sloužil k selekci občanů a zákazu vycestování nepohodlných osob za hranice i přesto, že měly platný pas. Žádost o vydání výjezdní doložky musela být schválena celou řadou různých osob. Počínaje výborem komunistické strany na pracovišti, ředitelem školy, uličním výborem KSČ a dalšími. Ve velkých podnicích její schválení zajišťovalo Oddělení pro zvláštní úkoly, což byla v podstatě rezidentura StB. 

K prověřování, jestli se dotyčný nechystá emigrovat na kapitalistický západ, docházelo až do posledního dne. V podezření byl například ten, kdo po sobě zanechal na pracovišti prázdné šuplíky. Nebo kdo si s sebou vezl vysokoškolský diplom. 

Žádost o vydání výjezdní doložky

Výjezdní doložku vystavovala Státní bezpečnost a zpravidla byla vydávána na dvacet dní, tedy pokud měl daný občan štěstí a dostal ji. V doložce byla také kolonka „Statistika“, kde byl zakódován pokyn pro strážce socialistických hranic, složený ze dvou písmen a šesti číslic, ze kterých bylo možné vyčíst režim celní prohlídky. Po jeho přečtení policisté poznali, jak mají dotyčného zkontrolovat. Věděli, zda mají pátrat po zbraních, drogách, dokumentech naznačujících záměr emigrovat, nadměrném množství valut a podobně. 

Výjezdní doložka byla pro naše občany zrušena s pádem komunistického režimu 4. prosince 1989. Za čtyřicet jedna let jejího trvání ji získalo jen nepatrné procento československých občanů. Mezi ty vyvolené a mimořádně prověřené, kteří ji získali, patřil i současný premiér České republiky Andrej Babiš. Ten se v nedávném rozhovoru pro deník Mladá fronta DNES nechal slyšet, že neměl ani tušení, že k tomu, aby člověk mohl vycestovat do “kapitalistické ciziny”, bylo zapotřebí výjezdní doložky. „Kdo nám to měl říct? Neměl jsem se to odkud dozvědět,“ postěžoval si Babiš, jenž byl veden v registru agentů StB oprávněně, jak opakovaně potvrdily soudy. 

user-avatar

Václav Pokorný

20. 11. 2019 | 10:15

Zavří­t reklamu