70letý Yukio Shige běhá denně po útesech, abych potenciální sebevrahy odradil od jejich úmyslu vzít si život.

70letý Yukio Shige běhá denně po útesech, abych potenciální sebevrahy odradil od jejich úmyslu vzít si život. | zdroj: Japan Today


Vydrž, počkej! Japonský důchodce zachránil již 500 lidí, kteří si chtěli vzít život

TÉMATA: neobyčejní lidé | japonsko | sebevraždy | záchrana životů

user-avatar

Ivanhoe

2. 02. 2018 | 11:00

Japonsko patří k zemím s největším počtem sebevražd. V posledních letech však jejich křivka klesá. Jistou zásluhu na tom má i vysloužilý policista Yukio Shige, který důchod tráví tím, že zachraňuje sebevrahy.

Posledních 11 let zasvětil dnes 70letý důchodce Yukio Shige nezvyklé misi – snaží se sebevrahům zabránit v tom, aby si sáhli na život. Už se mu podařilo zachránit 500 lidských životů, což není malé číslo.

Každý den Yukio hlídkuje se třemi dalšími dobrovolníky na mořských útesech Tojinbo v prefektuře Fukui. Ty jsou díky své romantické scenérii sice oblíbeným cílem výletníků, ale zároveň i nechvalně proslulým místem sebevražd. V těch nejhorších dobách se tu ze skal vrhalo do moře 25 lidí ročně, nyní však tento počet poklesl na 14, na čemž má lví podíl také Yukio Shige. S dalekohledem v ruce skalnaté pobřetí dennodenně střeží, a když zahlédne člověka, který působí, jako by chtěl skoncovat s životem, vydá se rychle za ním, aby mu jeho záměr rozmluvil. Japonci už mu neřeknou jinak než „chotto matte“, což v překladu do češtiny znamená „vydrž, počkej“.

Tuto svou zvláštní misi Yukio Shige započal brzy poté, co se dozvěděl, že si jeho přítel vzal život. „Pronajal si auto a vjel s ním do moře,“ prozradil smutně Yukio. Věří, že k sebevraždám by nemuselo docházet, kdyby v rozhodujících chvílích byl těmto lidem někdo nablízku a snažil se jim pomoci. „Opravdu cítím, že oni o tu pomoc stojí. Chtějí, aby někdo zasáhl a zachránil je,“ tvrdí Yukio.

Bývalý policista, dnes zachránce sebevrahů Yukio Shige

Jednou z jeho prvních akcí bylo setkání se sebevražednou manželskou dvojicí v roce 2003. Yukio byl tehdy na své poslední služební hlídce před odchodem do důchodu po 41 letech aktivní služby u policie. Starým manželům se nedařilo v podnikání a topili se až po krk v dluzích. Jediným východiskem se jim v tu chvíli zdála smrt. „Vydržte, počkejte,“ řekl jim tenkrát, když chtěli při západu slunce skočit do moře. Odvezl je služebním vozem na příslušný úřad, pomohl jim tam vyplnit formuláře, aby mohli získat od státu sociální dávky. Po nějaké době od nich obdržel dopis. Psali mu v něm, že hmotnou pomoc v nouzi nedostali. Krátce po odeslání dopisu se oba oběsili.

Tento zážitek zasáhl Yukia do morku kostí a jen ho utvrdil v jeho rozhodnutí zabraňovat lidem v sebevraždách. Získal zkušenost v tom, jak se sebevrahy správně jednat. V době, kdy zrovna nebyl na hlídce, zachytili jeho spolupracovníci mladou dívku, jak hledí ze skály dolů do moře. Obestoupili ji a snažili se jí sebevraždu vymluvit. Ona však přesto skočila. Když se to Yukio dozvěděl, chtěl vědět, co jí policisté řekli. „Uvaž, jak si o tebe máma a táta dělají starosti,“ zněla odpověď. Yukio tenkrát zrudl vzteky a vykřikl: „To je ta nejhorší možná věta, kterou můžete říct!“

Podle něj je potřeba vrátit sebevrahům naději a snažit se jim pomoci s řešením jejich problémů. „Jestliže jsou v dluzích, vezmu je k lidem, kteří jim pomohou poskytnout právní pomoc. Když ztratí práci, navštívím s nimi pracovní agenturu. Jestliže skončí na ulici, vezmu je k sobě domů. Pokud mají problémy v práci, jdu přímo na pracoviště a zkouším to tam vyřešit,“ přibližuje své metody japonský důchodce.

Na tak krásném místě si mnoho lidí vzalo život.

Ve svém křižáckém tažení proti sebevraždám už není Yukio Shige sám. Založil neziskovku, pro kterou v současné době pracuje dvacítka dobrovolníků. Vlastní už šest bytů, kam zoufalé sebevrahy umisťují, aby si tam mohli dát v klidu své životy zase do pořádku. „Snažíme se je vrátit zpět do života. To je to, co dělám,“ uzavírá „chotto matte“.

 

user-avatar

Ivanhoe

2. 02. 2018 | 11:00

Zavří­t reklamu