válkaČeskoslovenskoobjevy

Výbuch ubytovny v Tachově: Největší civilní neštěstí v Česku zabilo 50 lidí

Výbuch ubytovny v Tachově: Největší civilní neštěstí v Česku zabilo 50 lidí
Zdroj: tachovsky.denik.cz
+ 1 fotka+ 2 fotky

Před 46 lety se odehrálo jedno z nejhorších civilních neštěstí na českém území. 13. prosince 1973 kolem třetí hodiny ranní došlo k výbuchu ubytovny na sídlišti v Tachově. Na místě zahynulo 48 lidí a další dvě osoby zemřely později v nemocnici. Ukázalo se, že příčinou této tragédie byl únik svítiplynu ve sklepních prostorách ubytovny.

Václav Pokorný 13. prosince 2019

72 lidí bylo ubytováno v ubytovně národního podniku Plastimat na tachovském sídlišti Východ v noci na 13. prosince 1973. Krátce po třetí hodině ranní zde nastal výbuch, který na místě usmrtil 48 lidí. Další dvě osoby zemřely v nemocnici.

„Bydlel jsem v jedničce, naproti ubytovně a první co bylo, když to bouchlo, jsem vynadal manželce, že pořád větrá a pak práská okno a já mám střepy v posteli,“ vzpomínal pro Tachovský deník Jaroslav Tikal. Tehdy mu bylo šestadvacet let. „Pak jsem se podíval z rozbitého okna a říkám si, to neprásklo okno, to musel být výbuch. A žena mi říká, podívej se na svobodárnu. Já si ani neuvědomil, že tam chybí.“

Stejně jako mnoho ostatních lidí vyběhl hned ven a zapojil se do záchranných prací. Vyprošťovali však většinou jen mrtvé.

Ale děly se i zázraky. „Mysleli jsme, že tam nikoho živého už nenajdeme, když v tom jsme odtáhli jeden panel a viděli jsme hlavu zahrabanou v sutinách. Byl to nějaký Emil Bánom. Když jsme ho vyhrabali ze sutin, zjistili jsme, že vyvázl téměř bez zranění,“ řekli novinářům Ivan Semkovič a Otto Hetmánek.

Samotné záchranné práce začaly asi 15 minut po výbuchu a byly ukončeny v pátek 14. prosince kolem 20. hodiny. Celkem bylo ze sutin budovy vyproštěno 48 mrtvých a 17 zraněných osob. Raněné odvezly sanitky do nemocnice v Plané. Dalších 8 lidí bylo po vyšetření propuštěno do domácího ošetřování. Na vyprošťování se podílelo přes 300 příslušníků armády, Pohraniční stráže, Veřejné bezpečnosti a také záchranná četa Uranových dolů.

Podle oficiálních závěrů vyšetřování způsobil výbuch únik svítiplynu do podzemních prostor budovy. Mnoho se toho tehdy o tragédii nepsalo. Zmiňovala se o ní pochopitelně Tachovská Jiskra, celostátní deníky přinesly jen strohou zprávu. „Tehdy se dělalo všechno pro to, aby se událost zatajila. Tehdejší režim přece nemohl připustit, že se v socialismu něco takového může stát,“ dodnes rozhořčeně vzpomíná Jaroslava Haasová ze Starého Sedliště, která v ruinách ztratila jedenáct svých kolegů.

Na stejném místě byla později postavena nová ubytovna. V ní 18. srpna 2016 vypukl požár, při kterém muselo být evakuováno více než 100 lidí.

Další články

Zavří­t reklamu