válkaČeskoslovenskoobjevy

Fotoaparát z blešáku obsahoval nevyvolaný film, na kterém byl zachycen výbuch sopky

Fotoaparát z blešáku obsahoval nevyvolaný film, na kterém byl zachycen výbuch sopky
Zdroj: boredpanda.com
+ 3 fotky+ 4 fotky

Na bleších trzích a v bazarech můžete někdy narazit na skutečné poklady. Jedním takovým byl například fotoaparát s nevyvolanou rolí filmu, který dokumentoval erupci Mount St. Helens.

Simona Knotkova 20. července 2020

Na starý fotoaparát značky Argus C2 narazila fotografka a sběratelka starých aparátů Kati Dimoff v řetězci second handů Goodwill v oregonském Portlandu.

„Pokaždé když jsem v jihovýchodní části Portlandu, chodím do obřího Goodwill na Grand Avenue, kde kontroluju všechny staré fotoaparáty s nevyvolanými filmy. Když nějaký najdu, koupím si ho a film nechám vyvolat. Úplně první nevyvolaná role filmu, kterou jsem našla, obsahovala fotky ze závodního okruhu v Portlandu někdy ze 70. nebo 80. let. To mě inspirovalo, abych na blešáku hledala další staré kamery,“ vypráví žena.

Po vyvolání snímků z Argus C2 ji čekalo velké překvapení. Záběry obsahovaly doutnající americkou sopku, která vybuchla v květnu 1980. „Na některých fotkách byla v dáli zachycena Mount St. Helens s malými obláčky popela ze začátku erupce a s výhledem na Longview Bridge, takže to muselo být foceno někde na Highway 30,“ míní Dimoff.

Fotografie byly pořízeny na barevný Kodachrome, který se dnes už nedá barevně vyvolat, proto jsou výsledné snímky černobílé. Na jednom z nich byla vyobrazena neznámá rodina pózující na dvoře domku, která mohla být klíčem k původnímu majiteli foťáku. Díky reportáži na webu deníku The Oregonian byl také skutečně nalezen. Na snímku se poznal muž jménem Melvin Purvis, který odhadl, že fotoaparát patřil jeho zesnulé babičce.

„Kliknul jsem na článek, projížděl fotky a najednou vidím fotografii své manželky, babičky, syna a mě samotného. Málem jsem spadl ze židle. Hned mě napadlo, komu ten foťák asi patřil!“ popisuje muž. Zajímavostí je, že k objevu došlo krátce poté, co zemřela jeho matka. „Nejsem nijak nábožensky založený, ale nad tímhle jsem se chvíli pozastavil… To načasování je pozoruhodné,“ okomentoval to.

Snímky zachycující erupci vulkánu i Purvisovu rodinu si prohlédněte v naší galerii.

Další články

Zavří­t reklamu