Inteligentní lidé bývají také vtipní, o Einsteinovi to platilo také.

Inteligentní lidé bývají také vtipní, o Einsteinovi to platilo také. | zdroj: messagetoeagle.com


Vtipní lidé mají vyšší IQ, zjistila studie

TÉMATA: věda | výzkumy | humor

user-avatar

Tomáš Chalupa

4. 07. 2017 | 12:15

Humor a rozum jdou spolu ruku v ruce, dalo by se říct poté, co byly zveřejněny výsledky studie univerzity v Ciudad de Mexiko. Vědci oslovili 400 studentů, aby se zúčastnili jejich výzkumu.

Výzkum spočíval v tom, že studentům předložili sérii kreslených obrázků, ke kterým měli studenti doplnit svůj vlastní text. Většina odpovědí obsahovala tři titulky a velká většina z nich se nedala ani náznakem považovat za vtipnou. Studenti se zkrátka drželi při zemi a doplňovali jen málo kreativní a vtipné odpovědi. Pár se jich ale našlo a tito byli shodou okolností také na špici, co se týče výše IQ. 

Vědci tak své zjištění zobecnili do závěru, že vysoké IQ je předpokladem pro smysl pro humor ve všech jeho podobách. Další výzkumy také ukázaly, že komedianti a baviči mají vyšší IQ, než je průměr v populaci. A takový Albert Einstein se svým IQ 160 byl podle historiků vynikající bavič a muž se skvělým smyslem pro humor.

Podle vědců je také humor velmi často spojen s kreativitou. Zatímco kreativita a inteligence jsou na sobě zcela nezávislé, humor mají obě tyto složky osobnosti společný. A to nemluvíme o tom, že humor a smích má vliv na naše zdraví, takže vtipní a usměvaví lidé jsou obecně zdravější. Na druhou stranu to ale neznamená, že vážní lidé jsou hloupí. Humor je pouze jedním z mnoha faktorů a zdaleka ne jediný. Přesto, smějte se kdy to jen jde, uškodit si tím rozhodně nemůžete. 

user-avatar

Tomáš Chalupa

4. 07. 2017 | 12:15

Zavří­t reklamu