Jedna ze silničních kapliček u řeckého pobřeží. Foto Igor Tichonov

Jedna ze silničních kapliček u řeckého pobřeží. Foto Igor Tichonov | zdroj: shutterstock.com


Všudypřítomné kapličky u silnic jsou děsivým svědectvím častých nehod v Řecku

TÉMATA: řecko | silnice | nehody | architektura

user-avatar

Yvonne Pokorná

15. 03. 2020 | 09:00

Pokud projíždíte pevninským Řeckem, stěží je přehlédnete. Miniaturními silničními svatostánky je Řecko doslova poseté. Najdete je u dálnic, úzkých, klikatých silnic v horách i zaprášených cest. Řekové je nejčastěji budují na památku obětí tragických silničních nehod.

Svatyně zvané kandilakie jsou vyrobeny ze dřeva, kamene, kovu, betonu nebo dokonce mramoru. Některé jsou bohatě zdobené a záměrně připomínají miniaturní pravoslavné chrámy. Za malinkými skleněnými dvířky či okýnky často hoří svíčka nebo olejová lampa, spoře osvětlující vybledlé fotky zesnulého, obrázky svatých, květiny a jiné obětiny.

Jistě vás napadne, že tyto kapličky označují místa smrtelných nehod, podobně jako kříže či pomníčky s věnci. V mnoha případech tomu tak je. Častěji však slouží jako výraz díků Bohu za záchranu života při nehodě, která mohla být smrtelná. Na určitých místech dokonce vybízejí k zastavení, modlitbě nebo odpočinku.

Řecko má šestou nejvyšší úmrtnost na silnicích ze všech zemí Evropské unie. Podle posledních údajů Světové zdravotnické organizace si dopravní nehody v Řecku v roce 2017 vyžádaly 890 lidských životů. Před více než deseti lety byla však tato statistika mnohem ponurejší. Částečně za to může geografie Řecka, jež je z 80 procent tvořeno horami nebo kopci, takže silnice vedou náročným terénem. Často se šplhají v klikatých serpentinách nad skalnatými útesy a nemají svodidla. Při neopatrné, hazardní jízdě tak hrozí, že se s autem skutálíte ze strmého srázu.

Řekové jako řidiči mají obecně špatnou pověst. Je známo, že vesměs nedodržují pravidla, a jak ukázal průzkum francouzské asociace Autoroutes, téměř polovina z nich nepoužívá bezpečnostní pásy, a co je ještě horší, jeden ze čtyř řídí v podnapilém stavu. 71 procent přiznalo, že se chová za volantem agresivně, a zhruba polovina připouští, že jedou příliš blízko za jiným vozidlem. Silniční kaple jim všem proto připomínají jejich vlastní smrtelnost a tiše nabádají, aby se uklidnili a zpomalili. Není kam spěchat – leda tak do hrobu.

 

user-avatar

Yvonne Pokorná

15. 03. 2020 | 09:00

Zavří­t reklamu