válkaČeskoslovenskoobjevy

Všudypřítomné kapličky u silnic jsou děsivým svědectvím častých nehod v Řecku

Všudypřítomné kapličky u silnic jsou děsivým svědectvím častých nehod v Řecku
Zdroj: shutterstock.com
+ 4 fotky+ 5 fotek

Pokud projíždíte pevninským Řeckem, stěží je přehlédnete. Miniaturními silničními svatostánky je Řecko doslova poseté. Najdete je u dálnic, úzkých, klikatých silnic v horách i zaprášených cest. Řekové je nejčastěji budují na památku obětí tragických silničních nehod.

Yvonne Pokorná 15. března 2020

Svatyně zvané kandilakie jsou vyrobeny ze dřeva, kamene, kovu, betonu nebo dokonce mramoru. Některé jsou bohatě zdobené a záměrně připomínají miniaturní pravoslavné chrámy. Za malinkými skleněnými dvířky či okýnky často hoří svíčka nebo olejová lampa, spoře osvětlující vybledlé fotky zesnulého, obrázky svatých, květiny a jiné obětiny.

Jistě vás napadne, že tyto kapličky označují místa smrtelných nehod, podobně jako kříže či pomníčky s věnci. V mnoha případech tomu tak je. Častěji však slouží jako výraz díků Bohu za záchranu života při nehodě, která mohla být smrtelná. Na určitých místech dokonce vybízejí k zastavení, modlitbě nebo odpočinku.

Řecko má šestou nejvyšší úmrtnost na silnicích ze všech zemí Evropské unie. Podle posledních údajů Světové zdravotnické organizace si dopravní nehody v Řecku v roce 2017 vyžádaly 890 lidských životů. Před více než deseti lety byla však tato statistika mnohem ponurejší. Částečně za to může geografie Řecka, jež je z 80 procent tvořeno horami nebo kopci, takže silnice vedou náročným terénem. Často se šplhají v klikatých serpentinách nad skalnatými útesy a nemají svodidla. Při neopatrné, hazardní jízdě tak hrozí, že se s autem skutálíte ze strmého srázu.

Řekové jako řidiči mají obecně špatnou pověst. Je známo, že vesměs nedodržují pravidla, a jak ukázal průzkum francouzské asociace Autoroutes, téměř polovina z nich nepoužívá bezpečnostní pásy, a co je ještě horší, jeden ze čtyř řídí v podnapilém stavu. 71 procent přiznalo, že se chová za volantem agresivně, a zhruba polovina připouští, že jedou příliš blízko za jiným vozidlem. Silniční kaple jim všem proto připomínají jejich vlastní smrtelnost a tiše nabádají, aby se uklidnili a zpomalili. Není kam spěchat – leda tak do hrobu.

Související články

Další články

Zavří­t reklamu