Meryl Streepová v roli předsedkyně poroty na letošním filmovém festivalu Berlinale

Meryl Streepová v roli předsedkyně poroty na letošním filmovém festivalu Berlinale | zdroj: dw.com


Všichni jsme Afričané: Takto hájí Meryl Streepová rasově nevyváženou porotu na Berlinale

TÉMATA: herečky | hollywood | filmové festivaly | berlinale | rasová nevyváženost

user-avatar

Simona Knotková

16. 02. 2016 | 15:15

Rasová různorodost – téma, které se po nadcházejících Oscarech sneslo i na německou filmovou přehlídku Berlinale. Porota složená ze sedmi lidí mezi sebou totiž nemá ani jednoho černošského hodnotícího. Svéráznou odpověď na to našla Meryl Streepová, předsedkyně letošní poroty.

„Jádro lidstva cestuje napříč každou kulturou, takže koneckonců všichni pocházíme z Afriky. Všichni jsme ve skutečnosti Afričané,“  prohlásila šestašedesátiletá herečka během tiskové konference. Za tento výrok se na ni pochopitelně sesypala hromada kritiky. Na stranu druhou je ale také pravda, že hon na čarodějnice ohledně rasové vyváženosti ve filmovém průmyslu je místy už také vcelku extrém.  

Meryl Streepové chybí v porotě kolega tmavší pleti.

Streepová během konference rovněž připomněla, že co se týče genderu, je složení poroty rovnocenné, žen je dokonce víc. „Tato porota je důkazem, že se minimálně na ženy nezapomnělo, dokonce převažují, což je velmi neobvyklé. Myslím tedy, že v tomhle je Berlinale napřed, “  zkonstatovala s očividným uspokojením.

Kromě ní je v mezinárodní porotě zastoupený také německý herec Lars Eidinger, britský kritik Nick James, francouzská fotografka Brigitte Lacombe, britský herec Clive Owen, italská herečka Alba Rohrwacher a polská filmařka Małgorzata Szumowska.

 

user-avatar

Simona Knotková

16. 02. 2016 | 15:15

Zavří­t reklamu