válkaČeskoslovenskoobjevy

„Všichni ji musí brát,“ tvrdil Cary Grant o LSD. Droga mu prý zachránila život

„Všichni ji musí brát,“ tvrdil Cary Grant o LSD. Droga mu prý zachránila život
Zdroj: theguardian.com

Na plátně byl hvězdou první třídy. O něco méně zářivější byl už jeho osobní život, ve kterém bojoval s depresemi a úzkostmi. Do boje proti nim vytáhl mimo jiné LSD.

Simona Knotkova 30. července 2020

„Během LSD terapie jsem se toho hodně naučil a výsledkem bylo znovuzrození. Konečně jsem se dostal tam, kam jsem chtěl,“ komentoval experimentální psychoterapii Cary Grant. Na přelomu 50. a 60. let podstoupil cca sto terapeutických sezení, během kterých se mimo jiné oddával konzumaci halucinogenní drogy. Z dnešního hlediska je to možná neuvěřitelné, ale dříve bylo celkem běžné, že se LSD užívala v léčbě deprese, schizofrenie nebo závislosti. Statistiky uvádí, že droga byla v letech 1950 až 1965 předepsána kolem 40 tisícům pacientů. Existovaly dokonce specializované LSD kliniky. Granta k této formě terapie přivedla jeho tehdejší manželka Betsy Drake.

„Tvrdil, že ho LSD zachránilo. Cary byl velmi uzavřený člověk a jen zřídka dával rozhovory, ale přesto se po svém zážitku sám obrátil na magazín Good Housekeeping a řekl jim: ‚Chci o tomhle světu povědět. Změnilo to můj život. Všichni ji musí brát.‘ Já sám jsem částečně zažil šedesátky a taky jsem LSD zkusil. Ne mockrát, ale dost na to, abych si myslel, že na někom, kdo si ji vzal stokrát, to muselo zanechat účinky,“ vypráví Mark Kidel, režisér dokumentárního snímku Becoming Cary Grant.

Na duševní nestabilitě populárního herce se podepsalo především krušné dětství. Grant vyrůstal jen se svým alkoholickým otcem a o matce si skoro třetinu života myslel, že je mrtvá. Teprve ve 31 letech se dozvěděl, že je zavřená v psychiatrické léčebně. „Lidé se na Caryho Granta dívají jako na ztělesnění úspěšného a sofistikovaného přežití. Nemyslím si ale, že on to tak vnímal,“ míní Kidel.

Právě v době LSD terapie natočil Grant své dva nejúspěšnější snímky – Šarádu a Na sever severozápadní linkou. Podle Kidela není pochyb, že jeho herecký talent pozitivně ovlivnil právě notoricky známý halucinogen. Co je ještě zajímavější – v roce 1966, kdy se droga stala v USA ilegální, odešel Grant do uměleckého důchodu. Na LSD nikdy nezapomněl a ve své poslední závěti odkázal terapeutovi tučnou finanční částku.

Související články

Další články

Zavří­t reklamu