válkaČeskoslovenskoobjevy

Všechny koronaviry světa by se vešly do jedné plechovky od coly

Všechny koronaviry světa by se vešly do jedné plechovky od coly
Zdroj: Wikimedia Commons
+ 21 fotek+ 22 fotek

Britský matematik Kit Yates se pustil do nevšedního rébusu. Rozhodl se spočítat, kolik virů způsobujících onemocnění covid-19 je na světě, respektive jaký objem by zaujímaly, pokud by byly pohromadě. Virů jsou podle jeho výpočtů dva kvintiliony kusů. Toto ohromující číslo by ale stejně znamenalo, že se viry pohodlně vejdou do jedné plechovky od coly.

Tomáš Chalupa 22. září 2021

Kit Yates z univerzity v Bathu použil jako základ pro výpočet globální úrovně nákaz covidem-19 v jednotlivých zemích. Statistiky si vede většina států, takže jako výchozí data vědec použil oficiální statistiky. Dále vycházel z toho, že průměr jednoho koronaviru  SARS-CoV-2 je 100 nanometrů, čímž pak lehce spočítal jeho objem a velikost. Samozřejmě vzal v úvahu i to, že viry nejsou přesně kulovité a mají různé bodce a výstupky. I tak ale bylo jasné, že se vlezou do plechovky od coly, která má objem 330 ml.

Thumbnail # Němečtí psi vyčenichají covid, mají v tom úspěšnost 94 procent
Mohlo by Vás zajímat:

Němečtí psi vyčenichají covid, mají v tom úspěšnost 94 procent

Je strašně udivující, že všechny tyto obrovské světové problémy, ztráty na životech má na svědomí něco, co byste vypili na dva doušky,“ říká k tomu Yates. Doposud po celém světě zemřelo na covid-19 107 milionů lidí. Boj s miniaturním nepřítelem o velikosti jedné plechovky coca-coly zaměstnává lidstvo už rok a zdaleka ještě nejsme u konce. Bylo by zajímavé zjistit, kolik bylo onoho viru na začátku pandemie a jak se po celém světě rozmnožil. Možná další úkol pro zdatného matematika.

Související články

Další články

Zavří­t reklamu