válkaČeskoslovenskoobjevy

Všechny kočky pocházejí z jednoho předka, lidé je zkrotili před 9000 lety

Všechny kočky pocházejí z jednoho předka, lidé je zkrotili před 9000 lety
Zdroj: messagetoeagle.com

Kočky jsou součástí lidské společnosti od nepaměti. Vědci studiem DNA zjistili, že kočky zdomestikovaly a začaly žít s člověkem někdy před 9000 lety. A stalo se tak na Blízkém východě.

Tomáš Chalupa 27. června 2017

Claudio Ottoni z univerzity v Leuvenu se věnuje studiu koček velmi dlouho. Právě on zjistil, že kočky mají jednoho společného předka, kterým byl blízkovýchodní Felis silvestris lybica. Ten se vyskytoval v Egyptě a na Blízkém Východě před 9000 lety. Právě v té době začalo soužití koček a lidí. Ottoni studoval DNA 2000 koček, než došel k tomuto závěru.

Právě v egyptské společnosti zřejmě kočky nejsilněji zapustily své kořeny a začaly se přizpůsobovat životu po boku lidí, což mělo zásadní vliv na jejich další evoluci. Přitulnost k lidem jim zajistila přísun potravy a bezpečí. Kočky se rychle šířily po světě díky tomu, že dokázaly přežívat na lodích. Tam se živily hlodavci, takže si je s sebou rádi brali námořníci, aby ochránily jejich lodní zásoby. Stejně tak je rádi přibírali na své výpravy Vikingové. V Římě se zase kočky velmi dobře přizpůsobily životu ve městě a upravily i své lovecké strategie.

Dnes jsou kočky rozšířeny na všech kontinentech s výjimkou Antarktidy. Jejich strategie jim tedy zjevně přinesla velký úspěch.

Další články

Zavří­t reklamu