Torzo největší dosud objevené královské sochy z Pozdní doby.

Torzo největší dosud objevené královské sochy z Pozdní doby. | zdroj: Malay Mail Online


Všechno je zase jinak: Nedávno objevená socha v Egyptě není Ramesse II., ale král Psametik I.

TÉMATA: archeologie | objevy | starý egypt | starověk | faraoni

user-avatar

Yvonne K.

5. 04. 2017 | 09:00

Gigantická socha objevená před pár týdny v Káhiře zřejmě představuje egyptského panovníka Psametika I., a nikoliv Ramesse II., jak se odborníci zprvu domnívali. Informoval o tom zpravodajský web Ahram Online.

Předběžné analýzy naznačují, že socha reprezentuje krále Psametika I. Na soše, která se rozlomila na velké kusy, se našly vyryté nápisy s hieroglyfickými znaky a podařilo se identifikovat jméno jedné z Psametikových manželek.

“Pokud socha patří tomuto králi, pak je tou největší z Pozdní doby, jaká kdy byla v Egyptě nalezena,” sdělil egyptský ministr památek Khaled El-Enany. Reliéf z hrobky Pabasy zobrazuje faraona Psametika I.

Psametik I. byl panovníkem a zakladatelem 26. dynastie ve starověkém Egyptě v Pozdní době. Vládl v letech 644–610 př. n. l. Tento původem Libyjec osvobodil Egypt od nadvlády Asýrie, z jižní části pak vytlačil Núbijce a podrobil si místní vládce. Sjednotil Egypt a zahájil proces obnovy označovaný jako sajská renesance podle podle města Saje (Sau), které se stalo královským sídelním městem 26. dynastie. Psametik I. obnovil staré chrámy a Egypt se za jeho vlády navrátil k umění Staré a Střední říše. Nápisy na zadní straně opěrného pilíře sochy

Socha, která by ho měla představovat, byla vyřezána z křemence a měřila na výšku okolo devíti metrů. Nalezena byla v podpovrchových vodách přelidněné obytné káhirské čtvrti Matarije. Archeologové zde také objevili reliéf zobrazující faraona Ramesse II. s prodlouženou rukou při provádění rituálu pomazání sochy staroegyptské bohyně Mut, manželky boha Amona.

Chrám v Matariji (dříve Héliopolis) je znám jako jedno z nejvýznamnějších míst staroegyptského náboženství. Bylo hlavním střediskem slunečního kultu a staří Egypťané věřili, že bylo vytvořeno samotným slunečním bohem.

 

user-avatar

Yvonne K.

5. 04. 2017 | 09:00

Zavří­t reklamu